Multipl skleroz hastalarında kognisyonun sanal gerçeklik ve talamus hacmi ile değerlendirilmesi
Cognition evaluation in patients with Multiple Sclerosis with virtual reality and the volume of thalamus
  1. Tez No: 951901
  2. Yazar: SANİYE KARABUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA MATUR, PROF. DR. AZİZE ESRA GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Merkezi sinir sistemini etkileyen kronik, enflamatuvar, demiyelinizan bir hastalık olan Multipl Skleroz (MS), renkli semptomatoloji arasında silik kalan bilişsel bozukluklara da neden olur. Bilişsel işlevlerin hastalığın erken dönemlerinden itibaren sinsice geliştiği gösterilmiştir. Bilgi işlem hızı, öğrenme ve bellek, görsel-mekânsal ve yürütücü işlevlerde bozulmanın sık görüldüğü, dil işlevleri ve zekânın görece korunduğu bir profil görülür. Bu çalışmada, erken evre Relapsing-Remitting MS (RRMS) hastalarında bilişsel işlevlerin sanal gerçeklik (SG) tabanlı bir değerlendirme yöntemi ile ölçülmesi ve bu kognitif performansın talamus hacmi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, 2017 McDonald kriterlerine göre RRMS tanısı almış 32 hasta ve yaş-cinsiyet açısından eşleştirilmiş 34 sağlıklı kontrol katılmıştır. Katılımcılara SG tabanlı bir test bataryası uygulanarak dikkat, bilgi işleme hızı ve çalışma belleğini temsil eden üç ayrı z-puanlı kompozit skor hesaplanmıştır. Ayrıca Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçe versiyonu (MoCA-TR), Multipl Skleroz Fonksiyonel Kompozit Skoru (MSFC), Sembol Sayı Modaliteler Testi (SDMT) ve Aralıklı Sesli Seri Toplama Testi (PASAT) gibi klasik nöropsikolojik testler uygulanmış; tüm katılımcıların beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) verilerinden talamus hacmi ölçülmüştür. Veriler SPSS 27.0 ile analiz edilmiş, grup karşılaştırmaları ve korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Multiple Sclerosis (MS), a chronic, inflammatory, and demyelinating disease affecting the central nervous system, may also lead to cognitive impairments that often remain overshadowed by more prominent clinical symptoms. It has been shown that cognitive dysfunctions may develop insidiously from the early stages of the disease. A typical cognitive profile in MS is characterized by frequent impairments in information processing speed, learning and memory, visuospatial and executive functions, while language and general intelligence tend to be relatively preserved. This study aimed to assess cognitive functions in patients with early-stage Relapsing-Remitting MS (RRMS) using a virtual reality (VR)-based evaluation method and to examine the relationship between cognitive performance and thalamic volume. Materials and Methods: This cross-sectional study included 32 RRMS patients diagnosed according to the 2017 McDonald criteria and 34 age- and sex-matched healthy controls. Participants underwent a VR-based cognitive test battery, and three separate z-scored composite scores were calculated to represent attention, information processing speed, and working memory. Additionally, classical neuropsychological tests were administered, including the Turkish version of the Montreal Cognitive Assessment (MoCA-TR), the Multiple Sclerosis Functional Composite (MSFC), the Symbol Digit Modalities Test (SDMT), and the Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT). Thalamic volumes were measured using brain magnetic resonance imaging (MRI). Data were analyzed using SPSS 27.0, with group comparisons and correlation analyses performed.