Computational evaluation of cell membrane destruction by bacteriophage K holin protein
Bakteriyofaj K holin proteini hücre zarı yıkımının hesaplamalı değerlendirmesi
  1. Tez No: 951906
  2. Yazar: NURGÜL ERAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Antibiyotiklere karşı gelişen direnç, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bakterileri hedef alarak hücre lizisini tetikleyen bakteriyofaj kaynaklı holin proteinleri, alternatif tedavi stratejileri arasında dikkat çekmektedir. Bu tez çalışması, gram-negatif Escherichia coli (E. coli) ve gram-pozitif Staphylococcus aureus (S. aureus) gibi dirençli patojenlerde etkili olabilecek iki farklı faja ait – bakteriyofaj K (FajK) ve mikobakteriyofaj D29 (FajD29) – holin proteinin hücre zarına etkisini moleküler düzeyde incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nihai amacı, bu holinlerin hücre zarına olan yapısal etkilerini analiz ederek, oligomerleşme sürecini anlamak ve bu bilgilerin biyoteknolojik uygulamalar için potansiyelini değerlendirmektir.Bu kapsamda, mikobakteriyofaj D29'a ait holin proteini (HolFaj-D29) proteini yapay zekâ destekli modelleme (AlphaFold) ile, Bakteriyofaj-K holin proteini ise (HolFaj- K) proteini ise homoloji modelleme yöntemiyle üç boyutlu olarak modellendi. Ardından her iki holin proteini de, tekli, dimer ve tetramer konfigürasyonlarında, ait oldukları bakteri türlerine özgü zar modelleri ile modellenip Moleküler dinamik (MD) simülasyonlarına maruz bırakıldı. MD simülasyonlarıyla elde edilen veriler doğrultusunda, proteinlerin hücre zarına etkileri yapısal analizlerle detaylı olarak incelenmiştir. Özellikle HolPhage-D29'un paralel dimer ve tetramer yapılarının, zar kompaktlığını artırarak lipid düzenini belirgin şekilde etkilediği, C-terminal bölgesinin ise zarla güçlü bir etkileşim gösterdiği ortaya konmuştur.Elde edilen bulgular, holin proteinlerinin oligomerleşme stratejilerini açıkça ortaya koymuştur. Ayrıca, C-terminal bölgelerin esnekliğinin zar destabilizasyonunda önemli bir rol oynadığı belirlenmiştir. Bu çalışma, holin proteinlerinin yapı-temelli yaklaşımlarla ön taramaya tabi tutulabileceğini ortaya koydu. Böyle bir yaklaşım, deneysel izolasyon sürecinden önce önemli ölçüde zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilir. Moleküler düzeyde elde edilen bu öngörülerin, gelecekte antibiyotik dirençli bakterilere karşı geliştirilecek faj temelli biyoteknolojik araçlar ve peptit modelleri için önemli bir temel oluşturabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Antibiotic resistance poses a major threat to the treatment of infectious diseases. Holin proteins derived from bacteriophages—which induce bacterial cell lysis by targeting the cell membrane—have attracted attention as alternative therapeutic strategies. This thesis study was conducted to investigate the effects of two different phage-derived holin proteins—phage K and mycobacteriophage D29 - on the cell membranes of antibiotic-resistant pathogens, including the gram-negative Escherichia coli (E. coli) and gram-positive Staphylococcus aureus (S. aureus), at the molecular level. The ultimate goal of the study is to analyze the structural impacts of these holins on cell membranes, understand their oligomerization processes, and assess the potential of this knowledge for biotechnological applications.In this context, the holin protein from mycobacteriophage D29 (HolPhage-D29) was modeled in 3D using AI-based modeling (AlphaFold), while the phage K holin protein (HolPhage-K) was modeled using homology modeling. Subsequently, both holin proteins—modeled as monomeric, dimeric, and tetrameric configurations—were embedded into bacterial membrane models specific to their host species, and subjected to molecular dynamics (MD) simulations. Based on the data obtained from the MD simulations, the effects of these proteins on cell membranes were analyzed in detail via structural assessments. Notably, the parallel dimer and tetramer configurations of HolD29 were found to increase membrane compactness and markedly alter lipid ordering, with the protein's C-terminal region exhibiting strong interactions with the membrane.The findings reveal clear insights into the oligomerization strategies of holin proteins, and highlight the C-terminal flexibility as a pivotal factor in membrane destabilization. This study demonstrates that holin proteins can be pre-screened using structure-based approaches—potentially saving significant time and resources ahead of experimental isolation processes. At the molecular level, these insights may serve as a valuable foundation for the future development of phage-based biotechnological tools and peptide models to combat antibiotic-resistant bacteria.