Özbekistan Taşkent müzelerinde yer alan eserler (Seramik-ahşap-kumaş)
Uzbekistan, Tashkent articles in museums (Ceramics-wood-fabric)
  1. Tez No: 968711
  2. Yazar: SEVGİ KURTYEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın konusu Özbekistan Taşkent müzelerinde yer alan seramik tabak, ahşap sütunlar ve kumaş eserler oluşturmaktadır. Özbekistan Taşkent özellikle Emir Timur döneminde sanat eserleri anlamında doruk noktasına ulaşmış ve birçok eseri günümüze taşımıştır. Bu kapsamda çalışma boyunca Özbekistan Emir Timur müzesi, Tarih müzesi, Sanat müzesi, Devlet uygulamaları sanatlar müzesi incelenmiş olup çalışma 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışma konusunun amacı ve önemi yer almaktadır. Bu bölümde neden bu konunun seçildiği, çalışma ile nasıl bir sonuç elde edilmesi beklendiği, çalışma esnasında hangi yöntemlerin izlendiği konuyla ilgili kaynakların neler olduğu ve bu kaynakların tanıtımları yapılmıştır. İkinci bölümde Özbekistan Tarihi dönemlerinden bahsedilmiştir, Timur dönemi üzerinde durulmuştur. Tarihin ardından Timur dönemi Seramik, Ahşap ve Kumaş sanatı incelenmiştir. Çalışılan eserlerin yapım aşamalarından söz edilmiştir. Üçüncü bölümde Özbekistan Taşkent müzelerinde yapılan çalışma sonucunda 31 adet figürlü seramik tabak, 7 adet ahşap sütun, 4 adet kaftan eser tezin katalog kısmını oluşturmaktadır. Eserlerin fotoğraf ve çizimleriyle beraberinde ayrıntılı tanımı yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise elde edilen veriler doğrultusunda eserlerin üzerlerindeki figürler, kullanılan renkler incelenerek dönemin eserleri ile karşılaştırılmıştır. Eserlerin benzer özellikli olanları ayrı değerlendirilmiş farklılıkları da ayrı bir şekilde incelenmiştir. Süslemelerin kullanıldığı mimari yapılardan da söz edilmiştir. Sonuç kısmında ise eserlerin hepsi birlikte değerlendirilmiş görüş öneri ve temenniler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study consists of ceramic plates, wooden columns, and textile artifacts located in the museums of Tashkent, Uzbekistan. Tashkent, especially during the reign of Amir Timur, reached its peak in terms of artistic production and preserved many works that have survived to the present day. Within this scope, the Amir Timur Museum, the History Museum, the Art Museum, and the State Museum of Applied Arts in Uzbekistan were examined, and the study is structured in four chapters. The first chapter presents the aim and significance of the study. It explains why this topic was chosen, what results are expected to be achieved, which methods were followed during the research process, and what sources were used, along with their introductions. The second chapter discusses the historical periods of Uzbekistan, with a particular focus on the Timurid era. Following the historical overview, the ceramic, wooden, and textile arts of the Timurid period are analyzed, including the stages of production of the studied artifacts. The third chapter constitutes the catalog section of the thesis, based on the research conducted in Tashkent museums. It includes 31 figurative ceramic plates, 7 wooden columns, and 4 kaftans. Detailed descriptions of the artifacts are provided along with their photographs and drawings. The fourth chapter evaluates the collected data by examining the figures and colors used on the artifacts and comparing them with the works of the period. Similar artifacts are grouped and analyzed together, while their differences are studied separately. References are also made to architectural structures where similar ornamentations were applied. In the conclusion, all artifacts are assessed collectively, and opinions, suggestions, and recommendations are presented.