Okul öncesi dönem çocuklarının sosyo-bilimsel olaylara yönelik bilimsel muhakeme yaklaşımları
Preschool children's scientific reasoning approaches towards socio-scientific events
  1. Tez No: 951919
  2. Yazar: BETÜL KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemdeki çocukların sosyobilimsel konuları nasıl yorumladıkları ve bu olaylara ilişkin yürüttükleri bilimsel muhakeme süreçlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımlarından durum çalışmasına uygun olarak yürütülmüştür. Durum içerisindeki olay kronolojik olarak hikayelendirilmiş olup, çocukların olayları tanımlaması ile analizi arasında içsel bir tartışma yaşamaları sağlanmıştır. Çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kastamonu ilinde bulunan bir anaokulunda eğitime devam eden 5 yaş grubu 12 çocuk oluşturmaktadır. Katılımcılar, ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Araştırmada demografik bilgi formu, hikaye formu ve yarı yapılandırılmış görüşme olmak üzere üç farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Elde edilen veriler söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analizler, çocukların çevre ve insan kaynaklı konulara yönelik bazı çözüm önerileri geliştirebildiklerini ve zaman zaman bilimsel dil ile terminolojiye yer vererek neden-sonuç ilişkileri kurabildiklerini ortaya koymuştur. Bulgular, çocukların bilgi kaynakları arasında medya ve aile etkileşiminin etkili olabildiğini; bilimsel muhakeme süreçlerinin ise bilişsel gelişim düzeyleriyle ve içinde bulundukları sosyoekonomik çevreyle ilişkilendirilebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, erken yaşlarda bilimsel düşünme becerilerinin desteklenmesinin, özellikle eğitimli aile yapısı ve zenginleştirilmiş öğrenme ortamlarıyla bir araya geldiğinde, çocukların sosyobilimsel konulara yönelik farkındalık ve muhakeme becerilerinin gelişimine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal how preschool children interpret socioscientific issues and the scientific reasoning processes they carry out regarding these events. The research was conducted in accordance with the case study, one of the qualitative research approaches. The event in the case was narrated chronologically, and children were allowed to have an internal discussion between the description and analysis of the events. The study group consisted of 12 5-year-old children attending a kindergarten in Kastamonu in the 2023-2024 academic year. Participants were selected by convenience sampling method. Three different data collection tools were used in the study: demographic information form, story form and semi-structured interview. The data obtained were analysed by discourse analysis method. The analyses revealed that children were able to develop some solutions for environmental and human-related issues and to establish cause-effect relationships by using scientific language and terminology from time to time. The findings show that media and family interaction can be effective among children's sources of information, while their scientific reasoning processes can be associated with their cognitive development levels and the socioeconomic environment in which they live. In this context, it is thought that supporting scientific thinking skills at an early age, especially when combined with an educated family structure and enriched learning environments, may contribute to the development of children's awareness and reasoning skills towards socioscientific issues.