Çin'de halk kütüphaneleri
Public libraries in China
  1. Tez No: 951920
  2. Yazar: ALİ ALİM BAYKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KEMAL SEVGİSUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çin, köklü bir kütüphane geleneğine ve zengin bir kültürel mirasa sahip bir ülke olup, hanedanlık arşivlerinden akademik öğrenim salonlarına, özel koleksiyon kütüphanelerinden modern dijital bilgi merkezlerine kadar farklı kütüphane türlerini ve arşivleri içinde barındırmaktadır. Ancak bu araştırmada, söz konusu çeşitlilik içerisinden yalnızca halk kütüphanelerinin 19. yüzyıldan günümüze kadar geçirdiği tarihsel gelişim süreci incelenmiştir. Bu süreçte; Qing Hanedanlığı dönemindeki ilk halk kütüphane girişimlerinden Modernleşme dönemine, Milliyetçi Hükümet dönemi deneyimlerinden Çin Halk Cumhuriyeti'nin ilanıyla birlikte gelen Sosyalist Yapılanma ve Kurumsallaşma sürecine, Kültür Devrimi'nin yarattığı kurumsal tahribatlardan Büyük Reform ve Yeniden Yapılanma Süreci dönemindeki Modernizasyon adımları ve Dijitalleşme Çağının beraberinde getirdiği yapısal dönüşümler bağlamında halk kütüphanelerinin kurumsal, teknik ve toplumsal gelişimini inceleyip ortaya koymaktadır. Özellikle 2000'li yıllardan itibaren devletin ardışık Beş Yıllık Kalkınma Planları doğrultusunda dijital hizmet alt yapılarının kurulması, bilgiye erişimde eşitliği odak noktasına koyan kamu hizmetlerinin güçlendirilmesi gibi vizyonların hayata geçirilmesiyle birlikte halk kütüphaneleri, sadece bilgiye erişim sağlayan kurumlar olmanın ötesine geçerek kültürel sürekliliğin taşıyıcısı, sosyal kapsayıcılığın aracı ve uluslararası etkileşim alanlarının bir parçası haline gelmiştir. 2024 yılında Beijing halk kütüphanesinin IFLA tarafından“Yılın Halk Kütüphanesi”olarak seçilmesi de Çin halk kütüphanelerinin politika ve uygulamalarının küresel standartlara uyumlu hale geldiğini desteklemekte ve uluslararası alanda da tanındığını göstermektedir. Aynı zamanda çalışmanın“Çin'de halk kütüphaneleri tarafından gerçekleştirilen modernleşme çabaları, reformlar, politikalar, kalkınma planları ve dijitalleşme politikaları doğrultusunda halk kütüphanelerinin kendini yeniden yapılandırması, bu kurumların yalnızca ulusal ölçekte değil, uluslararası düzeyde de tanınırlığını ve etkililiğini artırmıştır.”biçiminde belirlenen varsayımını da doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
China is a country with a long-standing library tradition and a rich cultural heritage, encompassing a diverse range of library types and archives, from dynastic archives to academic learning halls, from special collection libraries to modern digital information centers. However, this research examines only the historical development of public libraries from the 19th century to the present. This research examines and presents the institutional, technical, and social development of public libraries, from the first public library initiatives during the Qing Dynasty to the modernization period, from the experiences of the Nationalist Government period to the socialist restructuring and institutionalization process that followed the proclamation of the People's Republic of China, from the institutional damage caused by the Cultural Revolution to the modernization steps of the Great Reform and Restructuring Period, and the structural transformations brought about by the Digitalization Age. Particularly since the 2000s, with the implementation of visions such as the establishment of digital service infrastructures in line with the government's successive Five-Year Development Plans and the strengthening of public services focusing on equality in information, public libraries have gone beyond simply providing information access and have become carriers of cultural continuity, instruments of social inclusion, and platforms for international interaction. The selection of the Beijing Public Library as“Public Library of the Year”by IFLA in 2024 further supports the alignment of the policies and practices of Chinese public libraries with global standards and demonstrates their international recognition. It also confirms the study's assumption that“the modernization efforts, reforms, policies, development plans, and the restructuring of public libraries in line with digitalization policies in China have increased the recognition and effectiveness of these institutions not only at the national but also at the international level.”