2023 ve 2024 Hayat Bilgisi dersi öğretim programlarının karşılaştırılması
Comparison of 2023 and 2024 life science Course Curriculums
  1. Tez No: 951918
  2. Yazar: MUHİTTİN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmanın amacı 2023 ve 2024 Hayat Bilgisi dersi öğretim programlarını programı oluşturan unsurlar açısından karşılaştırmaktır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeline göre tasarlanmıştır. Bu araştırmada veriler belgesel tarama ile elde edilmiştir. Elde edilen nitel veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Bu bağlamda bu çalışmada, 2023 ve 2024 Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programları temel yaklaşım, özel amaçlar, yapı, kazanımlar, beceri ve değer eğitimi gibi boyutlar açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki program da öğrenci merkezli, değer temelli ve bireysel farklılıklara duyarlı yapılar sunmakta olup, yaşamla ilişkili öğrenme yaşantılarını merkeze almaktadır. Ancak 2024 yılı programı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli doğrultusunda daha sistematik, uygulamaya dönük ve bütüncül bir tasarımla öne çıkmaktadır. Sosyal-duygusal öğrenme, dijital okuryazarlık, STEAM yaklaşımı ve disiplinler arası etkileşim gibi çağdaş bileşenler bu programda belirginleşmiştir. 2023 yılı programı daha çok kavramsal beceriler ve genel yeterlilikler üzerinden yapılandırılmışken; 2024 programı davranışsal, uygulamalı ve yaşamsal becerilere odaklanmaktadır. Ayrıca öğrenme çıktısı sayısının azaltılması, ölçme-değerlendirme sürecinin aşamalı ve çeşitli araçlarla desteklenmesi, beceri ve değerlerin öğrenme sürecine entegrasyonu 2024 yılı programının yenilikçi yönlerini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, 2024 Hayat Bilgisi Dersi Öğretim Programı, bilişsel, sosyal ve duyuşsal gelişimi bütüncül biçimde destekleyen, çağdaş eğitim yaklaşımlarına uygun, uygulama temelli ve esnek bir yapı sunmaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, öğretmenlerin sosyal-duygusal öğrenme, dijital okuryazarlık ve disiplinler arası yaklaşımlar konusunda hizmet içi eğitimlerle desteklenmesi; 2024 programında yer alan ölçme araçlarının uygulama örnekleriyle tanıtılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the 2023 and 2024 life studies course curricula in terms of program evaluation principles. This research was designed according to the case study model, which is one of the qualitative research methods. In this research, the data was carried out by documentary scanning. The obtained qualitative data were analyzed by descriptive analysis method. In this context, in this study, the 2023 and 2024 Life Studies Course Curricula were examined comparatively in terms of dimensions such as basic approach, achievements, skill and value education. Both programs offer student-centered, value-based and sensitive to individual differences structures and center life-related learning experiences. However, the 2024 program stands out with a more systematic, practice-oriented and holistic design in line with the Turkey Century Education Model. Contemporary components such as social-emotional learning, digital literacy, STEAM approach and interdisciplinary interaction have become evident in this program. While the 2023 program is structured more on conceptual skills and general competencies; The 2024 program focuses on behavioral, applied and life skills. In addition, reducing the number of learning outcomes, supporting the measurement-evaluation process gradually and with various tools, and integrating skills and values into the learning process reveal the innovative aspects of the 2024 program. As a result, the 2024 Life Science Curriculum offers a flexible, practice-based structure that supports cognitive, social, and emotional development in a holistic manner and aligns with contemporary educational approaches. In line with the findings obtained, it is recommended that teachers be supported with in-service training on social-emotional learning, digital literacy and interdisciplinary approaches; and that the measurement tools in the 2024 program be introduced with application examples.