36-72 aylık çocukların riskli oyun tercihleri ve okul öncesi eğitim kurumları açık alanlarının risk durumları açısından incelenmesi
Risky play preferences of 36-72 months old children and examination of open areas of preschool educational institutions in terms of risk situations
  1. Tez No: 951922
  2. Yazar: RABİA AÇAR CANBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada erken çocukluk dönemindeki çocukların gelişim süreçlerinde önemli bir yer tutan riskli oyunların rolü, çocukların“risk kavramı”algısı ve okul bahçelerinin bu oyunlara ne ölçüde fırsat sunduğu incelenmiştir. Araştırmanın amacı, okul öncesi eğitim kurumlarının bahçelerinde çocuklara sunulan oyunu alanlarının riskli oyunlara ne kadar olanak tanıdığını değerlendirmek ve bu ortamların çocukların gelişimini nasıl katkıda bulunduğunu ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmış ve İstanbul ili içerisinde üç okulun bahçeleri gözlemlenerek veriler toplanmıştır. Çocukların“risk algısını”incelemek amacıyla, 4-5 yaş grubundaki okul öncesi eğitim kurumuna devam eden 12 (7 oğlan- 5 kız) çocuğa Sicim ve Bapoğlu (2020) tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ve çocukların çizimlerinden yararlanılarak incelenmiştir. Araştırmalar sonucunda yeniden yapılandırılmış okul bahçelerinin çocukların gelişimsel olarak katkı sağlayacak riskli oyunlara önemli fırsatlar sunduğu görülmüştür. Araştırma, okul bahçelerini daha işlevsel hale getirilmesi ve riskli onun eğitim politikaları içinde daha çok yer bulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çocukların“risk”kavramının kelime anlamını bilmedikleri fakat oyunları içerisinde riskli durumları ifade ettikleri ve bu oyunları oynamayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Çocukların ifadelerinde ve çizimlerinde yer alan riskli oyunlar (yüksek hız, tırmanma alanları, denge parkurları, itiş-kakış vb. oyunlar gibi) oyunlarının doğal bileşenlerinden olduğundan, okul bahçelerinde bu oyunlara yer verilmesinin onların yaparak yaşayarak deneyimleme fırsatını arttıracağı ve gelişimsel olarak olumlu sonuçlar gözlemlenmesi açısından önemli bir yere sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the role of risky play, which has an important place in the developmental processes of children in early childhood, children's perception of the“concept of risk”, and the extent to which school yards provide opportunities for these games. The aim of the study is to evaluate the extent to which the play areas offered to children in the yards of preschool education institutions provide opportunities for risky play and to reveal how these environments contribute to children's development. Qualitative research methods were used in the study and data were collected by observing the yards of three schools in Istanbul. In order to examine the“risk perception”of children, 12 children (7 boys-5 girls) attending preschool education institutions in the 4-5 age group were examined using the semi-structured interview form developed by Sicim and Bapoğlu (2020) and the children's drawings. As a result of the research, it was seen that restructured school yards provide important opportunities for risky plays that will contribute to children's development. The research reveals that school yards should be made more functional and that risky games should find more place in education policies. It was determined that children did not know the literal meaning of the concept of“risk”but expressed risky situations in their games and preferred to play these games. Since risky games (such as high speed, climbing areas, balance courses, push-and-pull games) included in children's expressions and drawings are natural components of their games, it is thought that including these games in school yards will increase their opportunities to experience by doing and living and has an important place in terms of observing positive developmental results.