Ortaokul öğrencilerinin diklik ve üçgende yükseklik kavramları ile ilgili çizim performansları
Drawing performance of middle school students related to the concepts of perpendicularity and height in triangles
  1. Tez No: 951927
  2. Yazar: ŞERİFE YALVAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin“diklik”ve“üçgende yükseklik”kavramlarına ilişkin çizim performanslarını incelemektir. Çalışma, tarama modellerinden kesitsel tarama deseniyle yürütülmüş olup, Batı Karadeniz Bölgesi'nde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı beş ortaokulda öğrenim gören toplam 612 öğrenciden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 321'i 7. sınıf, 291'i ise 8. sınıf düzeyindedir. Veri toplama aracı olarak çizim testleri kullanılmış; öğrencilere sırasıyla ön bilgi testi, diklik çizim testi ve üçgende yükseklik çizim testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin diklik çizimlerinde noktanın konumu, doğrunun yönelimi ve doğrunun uzantısına ihtiyaç duyulup duyulmamasının belirleyici değişkenler olduğunu göstermiştir. Doğrunun uzantısına duyulan ihtiyaç, öğrencilerin hata yapmalarında en etkili faktör olarak öne çıkmıştır. Üçgen türüne, yönelimine ve yüksekliğin konumuna bağlı olarak öğrencilerin başarı düzeylerinde farklılıklar gözlemlenmiştir. Dar açılı üçgenlerde başarı oranı daha yüksekken, dik ve geniş açılı üçgenlerde öğrenciler daha fazla zorlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin yükseklik yerine kenarortay, orta dikme veya yanlış kenara dik çizim gibi kavramsal hatalar yaptıkları görülmüştür. Sekizinci sınıf öğrencilerinin her iki kavramda da yedinci sınıf öğrencilerine göre daha başarılı oldukları saptanmıştır. Prototip olmayan çizimlerde gözlemlenen yetersizlikler, öğrencilerin diklik ve üçgende yükseklik kavramına yönelik anlayışlarının daha sistematik biçimde geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the drawing performance of 7th and 8th grade students regarding the concepts of“perpendicularity”and“altitudes of a triangle.”The study was conducted using a cross-sectional survey design. Data was data obtained from a total of 612 students attending five middle schools affiliated with the Ministry of National Education in the Western Black Sea Region in Turkey. Of the participants, 321 were in the 7th grade and 291 were in the 8th grade. Drawing tests were used as the data collection tool; students were administered a pre-test, a perpendicularity drawing test, and a height in a triangle drawing test in that order. The findings show that the position of the point, the direction of the line, and whether or not the extension of the line is needed are the determining variables in students' performance on drawings of perpendicular lines. The need for the extension of the line emerged as the most effective factor in students' mistakes. Differences in students' achievement levels were observed depending on the type of triangle, its orientation, and the position of the altitude. The success rate was higher in acute triangles, while students had more difficulty in right and obtuse triangles. In addition, it was observed that students made conceptual errors such as drawing the median, perpendicular bisector, or perpendicular to the wrong side instead of the altitude. It was found that eighth-grade students were more successful in both concepts than seventh-grade students. The inadequacies observed in non-prototype drawings indicate that students' understanding of perpendicularity and height in triangles needs to be developed in a more systematic way.