16-28 hafta arası gebeliklerde preterm prematür membran rüptürü (PPROM): Maternal ve neonatal sonuçların retrospektif analizi
Preterm premature rupture of membranes (PPROM) between 16 and 28 weeks of gestation: A retrospective analysis of maternal and neonatal outcomes
  1. Tez No: 951926
  2. Yazar: ELİF ÖZDEN KURAL TAŞSINDIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 16–28. gebelik haftaları arasında preterm prematür membran rüptürü (PPROM) gelişen olgularda maternal ve neonatal sonuçların değerlendirilmesi ve PPROM'un gerçekleştiği haftaya göre bu sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 1 Ocak 2021 – 28 Şubat 2025 arasında ve 16–28. gebelik haftaları arasında PPROM tanısı almış 251 gebeyi kapsamaktadır. Hastalar, PPROM gelişim haftasına göre 16–23+6 hafta, n=146 ve 24–28 hafta, n=105 olarak ikiye ayrılmıştır. Gruplar maternal komplikasyonlar, latans süresi, enfeksiyon parametreleri, doğum şekli, neonatal Apgar skorları, doğum ağırlığı, umbilikal arter pH değeri ve yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı gibi parametreler açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: PPROM tanı haftası ilerledikçe neonatal yaşama oranları anlamlı şekilde artmış; 24.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the maternal and neonatal outcomes of pregnancies complicated by preterm premature rupture of membranes (PPROM) between 16 and 28 weeks of gestation and to compare these outcomes according to the gestational age at the time of PPROM. Materials and Methods: This retrospective study included 251 pregnant women who were diagnosed with preterm premature rupture of membranes (PPROM) between 16 and 28 weeks of gestation, during the period from January 1, 2021, to February 28, 2025. The patients were divided into two groups based on the gestational week at the time of PPROM diagnosis: 16–23+6 weeks (n=146) and 24–28 weeks (n=105). The groups were compared in terms of maternal complications, latency period, infection parameters, mode of delivery, neonatal Apgar scores, birth weight, umbilical artery pH values, and the need for neonatal intensive care unit (NICU) admission.