Anaokullarında uygulanan okullarda orman programı etkinliklerinin çocukların çevreye yönelik tutum ve farkındalıklarına etkisi
The effect of learning about forests program in kindergartens on children's attitudes and awareness towards the environment
- Tez No: 951928
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Anaokullarında uygulanan Okullarda Orman Programı, çocukların doğayla doğrudan etkileşim kurmalarını sağlayan ve onlara çevresel farkındalık ve doğa sevgisi kazanmalarını amaçlayan bir eğitim yaklaşımıdır. Program açık hava etkinlikleri, keşif gezileri ve doğa temelli öğrenme süreçlerini içerir ve böylece çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri desteklenmesine katkıda bulunur. Bu araştırmanın temel amacı, anaokullarında uygulanan Okullarda Orman Programı etkinliklerinin çocukların çevreye yönelik tutum ve farkındalıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın desenini öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, bağımsız anaokullarına devam eden 24'ü deney, 24'ü kontrol grubunda yer alan toplam 48 çocuk oluşturmuştur. Deney grubuna 9 ay boyunca Okullarda Orman Programı temelli çevre eğitimi etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubuna mevcut okul öncesi eğitim programı dışında herhangi bir özel çevre eğitimi sunulmamıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, Soydan ve Samur (2017) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Çocuklar İçin Çevresel Farkındalık ve Tutum Ölçeği”(EAASPC) aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analiz edilmesinde SPSS paket programı kullanılırken, gruplar arası farkların belirlenmesinde ise bağımsız örneklem t testi uygulaması yapılmıştır. İstatistiksel analizler sonucunda, deney grubunda öntest ve sontest puanları arasında çevresel tutum ve farkındalık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı ve yüksek düzeyde bir artış gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise öntest ve sontest sonuçları karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı fakat daha sınırlı düzeyde bir artış gözlemlenmiştir. Cinsiyet değişkeni açısından yapılan analizlerde ise hem çevresel tutum hem de çevresel farkındalık ölçeklerinde öntest ve sontest sonuçları karşılaştırıldığında, istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Learning About Forests Program implemented in kindergartens is an educational approach that enables children to engage directly with nature, aims to foster environmental awareness and a love for the natural world. The program includes outdoor activities, exploratory excursions, and nature-based learning processes, thereby contributing to the support of children's cognitive, emotional, and social development. The main purpose of this research is to determine the effects of Learning About Forest (LEAF) activities implemented in kindergartens on children's attitudes and awareness the environment. The research was conducted using a quasi- experimental desing method with pretest and posttest control groups. The sample of the research consisted of a total of 48 children attending independent kindergarten, 24 in the experimental group and 24 in the control group. Who were continuing their education in an independent kindergarten while environmental education activities based on the Learning About Forest were applied to the experimental group for 9 months, no special environmental education was provided to the control group other than the existing preschool program. The data obtained within the scope of the study were collected using the“Environmental Awareness and Attitude Scale for Preschool Children”(EAASPC), which was developed by Soydan ve Samur (2017). The quantitative data obtained were analyzed using the SPSS program. Independent sample t-test was used to analyze the differences between the groups. As a result of statistical analysis, statistically significant and high level increase was observed environmental attitude and awareness levels between the pretest and posttest in the experimental group, while a statistically significant but much lower increase was experienced between the pretest and posttest in the control group. In the analyses made in the terms of gender varieble when the pretest and posttest results results were compared in both environmental attitude and and environmental awareness scales no statistically significant difference was detected.