Kristal artropatilerde klinik ve radyolojik değerlendirmenin incelenmesi
Evaluation of clinical and radiological assessment in crystal arthropathies
  1. Tez No: 951938
  2. Yazar: OZAN ŞAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KALYONCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kristal artropatiler, eklemde kristal birikimine bağlı inflamatuvar artritler olup, gut ve kalsiyum pirofosfat birikim hastalığı (CPPD) en sık izlenen formlardır. Klinik özellikleri benzer olan kristal artropatilerde ayırıcı tanının doğru bir şekilde yapılabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, gut ve CPPD hastalarının klinik, laboratuvar ve radyolojik özelliklerinin karşılaştırılması ve ayırıcı tanı sürecine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Retrospektif olarak yürütülen çalışmaya gut (n=174) veya CPPD (n=87) tanısı ile izlenen toplam 261 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crystal arthropathies are inflammatory arthritis conditions caused by the deposition of crystals within the joint, with gout and calcium pyrophosphate deposition disease (CPPD) being the most observed forms. Given the clinical similarities among crystal arthropathies, accurate differential diagnosis is critically important. This study aimed to compare the clinical, laboratory, and radiological features of patients with gout and CPPD. A total of 261 patients, including 174 with gout and 87 with CPPD, were retrospectively evaluated.