Kristal sırların araştırılması ve sır içinde kristal nüvelerin geliştirilmesi (1200 C)
  1. Tez No: 26935
  2. Yazar: SONER GENÇ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Kristal sırlar yaygın olarak sanatsal seramiklerde kullanılır. Elde edilmesi son derece güçtür. Soğuk havalarda pencere camlarında donan su buharının oluşturduğu buz kristallerine benzemesi yüzünden 'kristal sır' adıyla anılırlar. Mükemmel görünüşlerinden dolayı günümüzde de seramikçilerin ilgisini çekmektedir. Seramik sırları hakkında geniş bir literatür vardır. Fakat bu literatürde kristal sırlar hakkında fazla detaylara inilmemiştir. Bu yüzden kristal sırların araştırılmasına gerek duyulmuştur. Araştırmada çok sayıda sır denemesi özel pişirim programı ile birlikte uygulanmıştır. Ayrıca sır içinde kristal nüvelerin oluşturulması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kristal sırların artistik sırlar içindeki yeri belirlendikten sonra, kristal yapıyı oluşturan ve renklendirmede kullanılan oksitlerin etkileri araştırılmıştır. Fritle hazırlanan sırlar, ham hazırlanan sırlara göre daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crystal glazes are widely in ceramic arts. It is very difficult to obtain them. They are called 'crystal glaze', because they look like the frost on a window produced by vapor. Because of their perfect shapes, they take the attention of ceramist today. There is a large literature on ceramic glazes. However, crystal glazes are not examined in detail. Therefore, we decide to examine these glazes in detail. In this research, we contucted different experiments using a number of glazes with special firing program. Moreover, we intend to develop crystal elements in crystal glaze. After determing the place of crystal glazes in artistic glazes we examine the oxides that create crystal objects and used to color. Results of all experiments show that fritted glazes yield more succesfull outcomes than raw glazes.