Böbrek nakli alıcılarında rejeksiyon tedavisi ve enfeksiyon ilişkisi
The relationship between rejection treatment and infection in kidney transplant recipients
- Tez No: 951939
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Özdemir E. Böbrek Nakli Alıcılarında Rejeksiyon Tedavisi ve Enfeksiyon İlişkisi; Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (HÜTF) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi. Ankara, 2025. Böbrek nakli sonrası enfeksiyonlar, greft ve hasta sağkalımı üzerinde ciddi sonuçlara yol açabilen önemli komplikasyonlardır. Bu çalışmada, böbrek nakli sonrası ilk yıl içinde rejeksiyon gelişiminin enfeksiyon sıklığı ve risk faktörleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2010–2023 yılları arasında böbrek nakli yapılan 553 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiş; ilk yıl içerisinde rejeksiyon gelişen 119 hasta ile gelişmeyen 434 hasta karşılaştırılmıştır. Hastaların %55,5'inde enfeksiyon geliştiği, bu oranın rejeksiyon öyküsü olan grupta %72,3'e yükseldiği saptanmıştır. En sık gözlenen enfeksiyon türü üriner sistem enfeksiyonu olup, bunu BK viremisi ve CMV viremisi izlemiştir. Rejeksiyon sonrası viral ve fırsatçı enfeksiyonların anlamlı şekilde daha sık görüldüğü saptanmıştır. Tüm örneklemde yapılan çoklu lojistik regresyon analizinde, kadın cinsiyet, ATG ile indüksiyon tedavisi, nörojen mesane, posttransplant diabetes mellitus (PTDM) gelişimi, nakil öncesi sık enfeksiyon öyküsü ve bir yıl içerisinde rejeksiyon gelişimi enfeksiyon gelişimiyle anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Özdemir E. The Relationship Between Rejection Treatment and Infection in Kidney Transplant Recipients; Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine Specialization Thesis; Ankara, 2025. Infections are major complications following kidney transplantation, with the potential to adversely affect both graft and patient survival. This study aims to evaluate the impact of acute rejection episodes within the first year after kidney transplantation on the incidence of infections. In this retrospective study, clinical data of 553 kidney transplant recipients between 2010 and 2023 were analyzed. 119 patients who developed rejection within the first year were compared with 434 patients without rejection. Infections occurred in 55.5% of the overall cohort, increasing to 72.3% among patients with a history of rejection. The most common type of infection was urinary tract infection, followed by BK viremia and cytomegalovirus viremia. Viral and opportunistic infections were significantly more frequent among patients with rejection. In multivariate logistic regression analysis, female sex, induction with anti-thymocyte globulin (ATG), presence of neurogenic bladder, development of post-transplant diabetes mellitus (PTDM), pretransplant history of frequent infections and rejection within the first year were found to be significantly associated with infection development. To reduce the impact of confounders, propensity score matching was performed based on recipient sex, type of induction immunosuppressants, and delayed graft function.