Çağdaş sanatta öz-referans
Self-reference in contemporary art
- Tez No: 951937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, çağdaş sanat uygulamalarında“öz-referans”kavramının rolünü ve işleyişini felsefi bir perspektiften incelemeyi amaçlamaktadır. Çağdaş sanat, özellikle yirminci yüzyılın sonlarından itibaren, geleneksel anlam üretme biçimlerini sorgulamış ve sanatın anlamının izleyiciyle birlikte inşa edilen bir süreç olduğunu vurgulamıştır. Öz-referans, sanat eserlerinin kendi içindeki referanslarla, sanatın doğasına ve anlamına dair sorular sorması ve izleyiciyi bu sorgulamalara dahil etmesi yönleriyle önemli bir işlev taşımaktadır. Bu araştırma, öz-referans kavramının çağdaş sanatın anlam üretme süreçlerinde nasıl bir işlev üstlendiğini açıklığa kavuşturmayı hedeflemektedir. Araştırma; Jean Baudrillard, Nicolas Bourriaud, Hal Foster, Arthur Danto ve Jacques Derrida gibi önemli teorisyenlerin teorilerini kullanarak çağdaş sanat eserlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Baudrillard'ın“simülasyon”ve“hiper-gerçeklik”teorisi, Bourriaud'nun“ilişkisel estetik”teorisi, Foster'ın“neo-avangardizm”teorisi, Danto'nun“sanatın sonu”teorisi ve Derrida'nın postyapısalcı teorileri, sanat eserlerinin öz-referans üzerinden nasıl anlam ürettiğini ve izleyiciyle nasıl bir ilişki kurduğunu ortaya koyacaktır. Bu bağlamda araştırma, çağdaş sanat eserlerinde öz-referansın nasıl işlediğini inceleyecek, sanatçının eserdeki anlam üretme sürecini ve izleyicinin bu sürece nasıl dahil olduğunu felsefi bir düzeyde çözümleyecektir. Araştırma ayrıca, sanat eserlerinin enstalasyon, video sanatı ya da performans gibi farklı disiplinlerdeki anlam yapılarını ele alarak çağdaş sanatın estetik ve anlam üretme biçimlerine dair bir anlayış geliştirecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the role and functioning of the concept of“self-reference”in contemporary art practices from a philosophical perspective. Contemporary art, especially since the late twentieth century, has questioned traditional ways of producing meaning and has emphasized that the meaning of art is a process constructed together with the viewer. Self-reference has an important function in that works of art ask questions about the nature and meaning of art through references within themselves and include the viewer in these questions. This research aims to clarify how the concept of self-reference functions in the meaning-producing processes of contemporary art. The research aims to analyze contemporary works of art using the theories of important theorists such as Jean Baudrillard, Nicolas Bourriaud, Hal Foster, Arthur Danto and Jacques Derrida. Baudrillard's theory of“simulation”and“hyper-reality”, Bourriaud's theory of“relational aesthetics”, Foster's theory of“neo-avant-gardism”, Danto's theory of“the end of art”and Derrida's poststructuralist theories will reveal how works of art produce meaning through self-reference and how they establish a relationship with the audience. In this context, the research will examine how self-reference works in contemporary works of art, and will analyze the process of the artist producing meaning in the work and how the audience is involved in this process on a philosophical level. The research will also develop an understanding of the aesthetics and meaning-producing forms of contemporary art by addressing the meaning structures of works of art in different disciplines such as installation, video art or performance.