Depremzede çocuklarda deprem sonrası travma düzeylerinin ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of post earthquake trauma levels and nutritional status in earthquake affected children
- Tez No: 951941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma Ocak - Şubat 2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesindeki özel bir okulda öğrenim görmekte olan 9-14 yaş aralığındaki 309 depremzede çocuklar (138 kız, 171 erkek) ile yürütülmüştür. Çalışma depremzede çocukların travma düzeyi ile beslenme durumlarını değerlendirmiştir. Çalışmaya katılan çocukların yaş ortalaması 11.35 ± 1.28 olarak bulunmuştur. Çocukların travma düzeyini saptamak amacıyla Çocuklar için Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (ÇTSSTÖ) kullanılmıştır. Çocuklar için Travma Sonrası Stres Tepki Ölçeği (ÇTSSTÖ) puanlarına bakıldığında, kızlarda ortalama 31.91±16.46, erkeklerde 26.84±14.56 ve toplamda 29.11±15.61 olarak bulunmuştur. Cinsiyetler arasında anlamlı bir fark bulunmuş ve kızların toplam Travma Sonrası Stres Tepki Ölçek puanlarının erkeklerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p0.05). Çocukların deprem sonrası iştah ve yemek yeme alışkanlıklarında belirttiği değişiklikler ile Travma Sonrası Stres Tepkileri arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between January – February 2025 with 309 earthquake-affected children (138 girls, 171 boys) aged 9–14 years, attending a private school in the Onikişubat district of Kahramanmaraş, Türkiye. The study aimed to evaluate the trauma levels and nutritional status of these children. The mean age of the participants was 11.35 ± 1.28 years. To assess trauma levels, the Child Post-Traumatic Stress Reaction Index (CPTS-RI) was utilized. The average CPTS-RI scores were found to be 31.91±16.46 in girls, 26.84±14.56 in boys, and 29.11±15.61 overall. A statistically significant difference was observed between genders (p0.05). Statistically significant associations were found between changes in appetite and eating habits following the earthquake and the post-traumatic stress responses.