Meme kanserinde neoadjuvan kemoterapi sonrası patolojik yanıtta etkili faktörler
Factors affecting pathological response after neoadjuvant chemotherapy in breast cancer
- Tez No: 951940
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL OCAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, neoadjuvan kemoterapi (NAK) uygulanan erken ve lokal ileri evre meme kanseri olgularında cerrahi sonrası patolojik tam yanıt (pCR) oranını ve bu yanıta etki eden hasta ile tümör özelliklerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019–Ağustos 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü'ne başvuran ve NAK sonrası opere edilen 53 meme kanseri hastası retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların demografik verileri, tümörün klinik ve patolojik özellikleri, uygulanan NAK rejimleri ile cerrahi sonrası Miller–Payne sınıflamasına göre belirlenen patolojik yanıt düzeyleri kaydedilmiştir. Patolojik tam yanıt (pCR), Miller–Payne sınıflamasında grade 5 olarak tanımlanmıştır. İstatistiksel analizlerde sürekli değişkenler için Shapiro–Wilk testi, kategorik veriler için frekans analizi; pCR'yi etkileyen faktörlerin belirlenmesinde ise çok değişkenli lojistik regresyon analizi kullanılmıştır . Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 51,1 ± 10,1 yıl olup, %64,2'si postmenopozal dönemdedir. Cerrahi sonrası genel pCR oranı %35,8 olarak saptanmıştır. Moleküler alt tiplere göre pCR oranları; hormon reseptörü (HR) pozitif, insan epidermal büyüme faktörü reseptörü-2 (HER-2) negatif hastalarda %9; HR negatif/HER-2 pozitif hastalarda %100; HR pozitif/HER-2 pozitif hastalarda %45; triple negatif grupta ise %62,5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the pathological complete response (pCR) rate after surgery and the patient and tumor related factors affecting this response in early and locally advanced breast cancer cases treated with neoadjuvant chemotherapy (NACT). Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 53 breast cancer patients who presented to the Medical Oncology Department of Health Sciences University Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital between January 2019 and August 2024 and underwent surgery following neoadjuvant chemotherapy (NACT). Demographic data of the patients, clinical and pathological characteristics of the tumors, administered NACT regimens, and pathological response levels determined according to the Miller–Payne classification after surgery were recorded. Pathological complete response (pCR) was defined as grade 5 in the Miller–Payne classification. Statistical analyses included the Shapiro–Wilk test for continuous variables, frequency analysis for categorical variables, and multivariate logistic regression analysis to identify factors affecting pCR. Results: The mean age of the patients was 51.1 ± 10.1 years, and 64.2% were postmenopausal. The overall pCR rate after surgery was found to be 35.8%. The pCR rates according to molecular subtypes were as follows: 9% in hormone receptor (HR)-positive/human epidermal growth factor receptor-2 (HER-2) negative patients; 100% in HR-negative/HER-2 positive patients; 45% in HR-positive/HER-2 positive patients; and 62.5% in the triple-negative group.