Design and development of a sustainable campus navigation system
Sürdürülebilir kampüs navigasyon sistemi tasarlanması ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 951945
  2. Yazar: GÖKDEMİR ÇARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK ANBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, mevcut üniversite harita sitesinin navigasyon altyapısını iyileştirerek ve kullanıcıların katkı sağlayabileceği bir web tabanlı harita sistemi oluşturmak amaçlanmıştır. Geliştirilen altyapı, farklı üniversitelerin de kendi harita sitelerini kolayca oluşturabilmelerini sağlamak üzere açık kaynak kodlu ve basit bir tasarıma dayanmaktadır. Bu kapsamda, navigasyon hizmeti için OpenStreetMap altyapısını kullanan Open Source Routing Machine (OSRM) tercih edilmiş ve Beytepe Kampüsü sınırları içinde farklı vasıta türlerinde en kısa yol analizi yapabilmesi sağlanmıştır. Böylece, harita üzerinde konum bilgisi güncelleme ve rota hesaplama gibi işlevlerin hızlı ve kolay biçimde gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Sistemde, belirli yetkiye sahip kullanıcılar harita üzerine etkinlik bilgileri ekleyebilmekte, öğrenciler ise kampüs içindeki etkinlikleri bu harita üzerinden takip edebilmektedir. Ayrıca, tanımlı kullanıcıların önemli konumlarda meydana gelen değişiklikleri güncellemeleri sayesinde, üniversite haritasının güncelliği korunmakta ve bilgilerin sürekliliği sağlanmaktadır. Sonuç olarak, farklı üniversitelerin kendi kampüs haritalarını geliştirebilecekleri, açık kaynaklı ve sürdürülebilir bir navigasyon destekli web tabanlı harita platformu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to improve the existing university map site's navigation infrastructure and to create a web-based mapping system that users can contribute to. The developed infrastructure is based on open-source code and a simple design, enabling different universities to easily set up their own map websites. For navigation services, Open Source Routing Machine (OSRM), which utilizes OpenStreetMap data, was chosen, and it was configured to perform shortest path analysis within the boundaries of Beytepe Campus for various vehicle types. In this way, functions such as location information updates and route calculation can be carried out quickly and easily on the map. In the system, authorized users can add event information to the map, allowing students to track on-campus events more efficiently. Additionally, by updating significant changes in important locations on the map, designated users help maintain the map's accuracy and ensure the continuity of information. As a result, an open-source, sustainable, and navigation-supported web-based mapping platform has been developed that can be adapted by different universities for their own campus maps.