İkincil işlevli proteinler: Biyoloji felsefesi bağlamında işlev problemine bütünlüklü bir bakış
Moonlighting proteins: A holistic view of the problem of function in the context of the philosophy of biology
  1. Tez No: 951957
  2. Yazar: SELENAY TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİ DENİZ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Felsefe, Biology, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, işlev kavramı ve işlevsel açıklamanın felsefe tarihindeki izinin sürülmesi ve biyoloji felsefesinin güncel problem alanındaki düşüncelerin ele alınmasıyla ikincil işlevli proteinlerin moleküler biyolojik işlev paradigmasını değiştirdiği tezinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Giriş bölümünde meselenin temel yapısına yer verildikten sonra, genel bilgiler bölümünde biyoloji felsefesinin tarihsel bakımdan bazı önemli noktaları, işlev probleminin kavramsal çerçevesi ve tezin ilerleyişine değinilmektedir. Üçüncü bölümde, Aristoteles, Kant ve Hegel felsefesindeki işlev kavramının belirlenimi ve işlev-teleoloji tartışmalarının doğa alanı bakımından nasıl gösterildiği üzerine düşünülerek problemin temelleri ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde, tek gen-tek protein-tek işlev düşüncesini değişime uğratan ve birbirinden ayrı işlevleri gerçekleştiren yapısıyla biyokimyasal yahut biyofiziksel bağlamda çok işlevlilik gösteren ikincil işlevli proteinlere ilişkin bilgi verilmekte ve söz konusu proteinlerin işlev değişimindeki mekanizmalarının, etkileşimlerinin, hücresel ve filogenetik bağlamdaki farklılıklarının ve işlevsel çeşitliliğinin kavranması için 100 ikincil işlevli protein prokaryotik ve ökaryotik hücrelere, organizmalara, hücresel lokasyonlara, birincil ve ikincil işlevlerin ne olduğuna göre ele alınmaktadır. Son bölümde ise diğer iki bölüm kapsanarak biyoloji felsefesindeki normatiflik, etiyolojik, işlevsel analiz ve organizasyonel görüşlerin ne olduğu ortaya konulmakta ve ikincil işlevli proteinleri açıklamada işlev yaklaşımlarının karşılaştığı sınırlar eleştirilmektedir. En nihayetinde, işlev probleminin başlangıçtan günümüze kadar nasıl biçimlendiği gösterilerek ikincil işlevli proteinlerin sunduğu perspektifin literatüre kazandırılması ve yeni tartışmalar için bir kıvılcım oluşturması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to trace the concept of function and functional explanation in the history of philosophy, and to put forward the thesis that moonlighting proteins have changed the paradigm of molecular biological function by addressing the current problem field in the philosophy of biology. After the basic structure of the issue is presented in the introductory chapter, some historically important points of the philosophy of biology, the conceptual framework of the problem of function and the progress of the thesis are discussed in the general information section. In the third part, the foundations of the problem are laid through a reflection on the determination of the concept of function in the philosophies of Aristotle, Kant, and Hegel, and by considering how the function–teleology debates are represented with respect to the domain of nature. In the fourth part, information is provided on moonlighting proteins, which challenge the idea of one gene–one protein–one function and show multifunctionality in biochemical or biophysical contexts through their structure that performs distinct functions. In order to comprehend the mechanisms of functional change, their interactions, differences in cellular and phylogenetic contexts, and functional diversity, 100 moonlighting proteins are discussed according to prokaryotic and eukaryotic cells, organisms, cellular localizations, and their primary and moonlighting functions. In the last part, encompassing the previous two parts, normativity, the etiological, functional analysis, and organizational views in the philosophy of biology are revealed, and the limits faced by functional approaches in explaining moonlighting proteins are critiqued. Ultimately, by showing how the problem of function has been shaped from its inception to the present day, it is intended that the perspective offered by moonlighting proteins be introduced into the literature and spark new discussions.