Öğretmenlerin STEM okuryazarlığı, yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve bireysel yaratıcılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers STEM literacy, lifelong learning tendencies and individual creativity
  1. Tez No: 951958
  2. Yazar: ŞEYMANUR AKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA SALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin (Fen Bilimleri, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji) STEM okuryazarlığı, yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve bireysel yaratıcılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Doğu Anadolu bölgesinde görev yapan 252 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler, STEM Okuryazarlığı Anketi, Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği ve Bireysel Yaratıcılık Ölçeği aracılığıyla çevrimiçi olarak gönüllülük esasına dayalı şekilde toplanmıştır. Uygulama sürecinde ölçekler Google Form aracılığıyla iletilmiş, katılımcılardan etik ilkeler doğrultusunda onay alınmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre öğretmenlerin STEM okuryazarlığı ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve bireysel yaratıcılık düzeyleri arasında pozitif yönde, yüksek düzeyde ve anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Ayrıca yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve bireysel yaratıcılığın STEM okuryazarlığını anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. Sonuçlar: Bu bulgular öğretmenlerin STEM okuryazarlık düzeylerinin geliştirilmesinde yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve bireysel yaratıcılığın önemli belirleyiciler olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between teachers' (Science, Mathematics, Physics, Chemistry, Biology) STEM literacy, lifelong learning tendencies, and individual creativity levels. Method: A quantitative research approach was adopted, utilizing the relational survey model. The study group consists of 252 teachers working in the Eastern Anatolia region during the 2024–2025 academic year. Data were collected online through voluntary participation using the STEM Literacy Questionnaire, Lifelong Learning Tendencies Scale, and Individual Creativity Scale. The application process was carried out via Google Forms, and informed consent was obtained from all participants in line with ethical principles. The collected data were analyzed using descriptive statistics, Pearson correlation, and multiple linear regression techniques. Findings: According to the analysis results, there are positive, high-level, and meaningful relationships between teachers' STEM literacy and their lifelong learning tendencies and individual creativity levels. In addition, it has been observed that lifelong learning tendencies and individual creativity significantly predict STEM literacy. Conclusions: These findings reveal that lifelong learning tendencies and individual creativity are important determinants in improving teachers' STEM literacy levels.