Piyano eğitiminde eserleri ezberleme sürecinin öğrenme stratejileri kapsamında incelenmesi
Memorizing piano works in the context of learning strategies
  1. Tez No: 951979
  2. Yazar: AHMET CAN ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE FİLİZ YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu araştırma, öğrencilerin piyano eserlerini ezberleme sürecinde kullandıkları öğrenme stratejilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Müzikte ezberleme, yalnızca belleğe dayalı bir performans ürünü değil; bilişsel, üstbilişsel, duyuşsal ve öz-düzenlemeli öğrenme süreçlerinin birlikte ele alındığı çok boyutlu bir öğrenme sürecidir. Bu bağlamda, öğrencilerin piyano eserlerini ezberleme sürecini nasıl yapılandırdıkları, bu süreçte hangi stratejileri kullandıkları ve kullandıkları stratejilerin ezberleme sürecine nasıl yansıdığı araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma, nitel yönü baskın karma yöntem yaklaşımıyla ve durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Katılımcılar, piyano eğitimi almakta olan ve gönüllülük esasına göre belirlenen on lisans öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplamada yarı yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı gözlem formu, öğrenci çalışma günlükleri ve araştırmacı gözlem notları kullanılmıştır. İçerik analizi ve tematik analiz ile değerlendirilen veriler, görüşmelerin tema/kod frekansları ve gözlem formu ortalama puanları gibi nicel verilerle desteklenerek yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin ezberleme sürecinde en sık tekrarlama, anlamlandırma ve bölümlere ayırma gibi bilişsel stratejileri; planlama, izleme ve öz değerlendirme gibi üstbilişsel stratejileri kullandıklarını ortaya koymuştur. Buna karşın, zamanı etkili kullanma ve çalışma ortamını düzenleme gibi stratejilerin daha az tercih edildiği görülmüştür. Ezberleme başarısını artıran temel stratejiler arasında form analizi ve armonik analiz gibi analitik çalışma, motor bellek odaklı tekrarlar, işitsel destekli hatırlama, zihinsel prova, dikkat yönetimi ve öz- değerlendirme yer almaktadır. Bu stratejilerin eksikliği, ezberi yüzeysel hâle getirmekte ve performans sırasında takılmalara yol açmaktadır. Bu nedenle ezberleme, yalnızca teknik bir beceri olarak değil, bütünsel ve öz-düzenlemeye dayalı bir öğrenme süreci olarak ele alınmalıdır. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları piyano eğitiminde ezberlemenin planlı, stratejik ve bütüncül bir öğrenme süreci olduğunu vurgulamaktadır. Öğrencilerin ezberleme başarısı, yalnızca bilişsel ve teknik becerileriyle değil; öz-düzenleme yeterlikleri, öğrenme stratejilerini kullanma becerileri ve üst bilişsel farkındalık düzeyleriyle de yakından ilişkilidir. Piyano eğitiminde ezberleme kendiliğinden gelişen bir süreç olmasının yanı sıra öğretilebilir ve yönlendirilebilir bir beceri olarak da ele alınmalıdır. Bu doğrultuda öğrencilerin farklı bellek türlerini nasıl kullanacaklarını, ezberlemeyi hangi stratejilerle kalıcı hale getirebileceklerini ve üst bilişsel farkındalık düzeylerini geliştirecek öz-düzenlemeli öğrenme modellerini destekleyen yapılandırılmış çalışmaların, piyano öğretim programlarına yerleştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the learning strategies used by students during the memorization of piano pieces. In music, memorization is not merely a product of memory-based performance, but a multidimensional learning process that involves cognitive, metacognitive, affective, and self-regulatory components. Accordingly, the study explores how students organize the memorization process, what strategies they use, and how these strategies affect the outcome of their memorization. The study was carried out as a case study using a mixed-method approach with a focus on qualitative data. Participants consisted of ten undergraduate students who studies piano and were selected on a voluntary basis. Data were collected through semi-structured interviews, researcher observation forms, student practice journals, and researcher observation notes. The data were analyzed by using content analysis and thematic analysis and were supported by quantitative data such as theme/code frequencies from the interviews and average scores from the observation forms. Findings revealed that students most frequently used cognitive strategies such as repetition, elaboration, and segmentation during memorization, as well as metacognitive strategies including planning, monitoring, and self-evaluation. In contrast, strategies such as effective time management and organizing the study environment were used less frequently. Among the strategies that contributed most for successful memorization were analytical approaches like form analysis and harmonic analysis, motor-memory-based repetition, auditory-supported recall, mental rehearsal, attention control, and self-assessment. The absence of these strategies often led to superficial memorization and performance disruptions. Therefore, memorization should not be regarded as a purely technical process but rather as a holistic and self-regulated learning experience. In conclusion, the findings highlight that memorization in piano education is a planned, strategic, and integrative learning process. Students' success in memorization is closely linked not only to their cognitive and technical skills but also to their self-regulation competencies, ability to apply learning strategies, and level of metacognitive awareness. Memorization in piano education should be viewed not only as a spontaneous process but also as a teachable and guideable skill. These results suggest that piano education programs should include structured practices that foster self-regulated learning and guide students for using various memory types and effective memorization strategies.