STEM etkinliklerinin 8. sınıf öğrencilerinin asit ve bazlar konusunu anlamalarına ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of STEM activities on 8th grade students' understanding of acid-base concepts and science process skills
- Tez No: 952002
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBÜKE PABUÇCU AKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı, STEM etkinliklerinin sekizinci sınıf öğrencilerinin Asitler ve Bazlar konusundaki yaşam temelli başarılarındaki, kavramsal anlama düzeylerindeki ve bilimsel süreç becerileri kazanımlarındaki etkililiğini araştırmaktır. Bu araştırma, Ege bölgesinde bir ilçedeki devlet ortaokulunda, 2023-2024 eğitim yılının güz döneminde öğrenim gören 33 öğrencinin (deney grubu: 17, kontrol grubu: 16) katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, akademik başarıları birbirine oldukça benzer iki sekizinci sınıf üzerinde yarı deneysel ve karma desen kullanılmıştır. Araştırmanın başlangıcında ve sonunda deney ve kontrol gruplarına nicel verileri toplamak amacıyla“Asit-Baz Kavram Testi”,“Yaşam Temelli Başarı Testi”ile“Bilimsel Süreç Becerisi Testi”uygulanmıştır. Nitel veriler ise araştırmacı tarafından deney grubundaki 6 gönüllü öğrenci ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile çalışma sonunda toplanmıştır. Çalışmada elde edilen nicel veriler SPSS kullanılarak; Shapiro-Wilk Testi, Bağımlı- Bağımsız Grup t Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar t testi ve Mann Whitney U testi sonuçlarına göre analiz edilmiştir. Görüşme formlarından elde edilen nitel veriler, iki araştırmacı tarafından bağımsız olarak kodlanmış ve ardından kodlayıcılar arasında ortaya çıkan farklılıklar karşılıklı tartışmalarla giderilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında; STEM etkinliklerinin öğrencilerin asitler ve bazlar konusundaki yaşam temelli akademik başarılarını artırmada, asitler ve bazlar konusundaki kavramsal anlama düzeylerini artırmada etkili olduğu ve bilimsel süreç becerilerinde anlamlı bir değişime neden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of STEM activities on 8th grade students' life-based achievement, conceptual understanding levels, and scientific process skills gains in Acids and Bases. In this study, 33 students (experimental group: 17, control group: 16) studying in the fall semester of the 2023-2024 academic year in a public middle school in a district in the Aegean region participated in the study. In the study, a quasi-experimental and mixed design was used on two eighth graders with very similar academic achievement. At the beginning and end of the study,“Acid-Base Concept Test”,“Life-Based Achievement Test”and“Scientific Process Skills Test”were administered to the experimental and control groups to collect quantitative data. Qualitative data were collected at the end of the study through semi-structured interviews conducted by the researcher with 6 volunteer students in the experimental group. The quantitative data obtained in the study were analyzed using SPSS according to the results of the Shapiro-Wilk Test, Dependent-Independent Group t Test, Wilcoxon Signed Ranks t test and Mann Whitney U test. The qualitative data obtained from the interview forms were coded independently by two researchers and then the differences between the coders were resolved through mutual discussions. In the light of the findings obtained as a result of the research, it can be said that STEM activities are effective in increasing students' life-based academic achievement in acids and bases, increasing their conceptual understanding levels in acids and bases, and causing a significant change in their scientific process skills