Türkçe öğrenicilerinin kültürel tutumları ile Türkçe öğrenme başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the correlation between the cultural attitudes and achievement levels of learners of Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 952011
  2. Yazar: YASİN ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dil ve kültür, birbirini tamamlayan iki temel unsur olup dil öğrenimi yalnızca iletişim becerilerini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda sürecin içerdiği kültürel öğrenmeler sayesinde öğrencilerin ilgili kültürü anlamalarını sağlar. Bu çalışma, yabancı dil olarak Türkçe öğrenen öğrencilerin Türk kültürüne yönelik bilişsel, duygusal ve davranışsal tutumları ile Türkçe öğrenme başarı düzeyi arasındaki ilişkiyi ve buna ek olarak cinsiyet, yaş, medeni hal, yetiştikleri ülke, yabancı dil eğitimi tecrübeleri, yurt dışı tecrübeleri, Türkiye'de yaşama isteği, Türkiye ve Türklerle temas ve Türkçe medya tüketimi gibi demografik değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bu araştırma, betimsel bir desenle 2024-2025 akademik yılının güz döneminde Türkiye'nin batısındaki bir üniversitenin Dil Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile aynı ildeki başka bir üniversitenin dil eğitim merkezinde Türkçe öğrenen öğrencilere anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların kültürel tutumlarını ölçmek için Türk Kültürüne Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek Türk Kültürüne Yönelik Bilişsel, Duygusal ve Davranışsal Tutum Ölçekleri olmak üzere üç ana başlıktan oluşmaktadır. Ankete ayrıca katılımcıların demografik özelliklerine dair ek sorular eklenmiştir. Araştırma bulguları, katılımcıların Türk kültürüne yönelik tutumlarının genel olarak orta üstü bir seviyede olduğunu ve duygusal tutumlarının sırasıyla bilişsel ve davanışsal tutumlardan yüksek olduğunu göstermektedir. İlgili tutumlar ile Türkçe başarı seviyeleri arasında bir ilişki saptanmazken cinsiyet, Türkiye'de yaşamaya devam etme isteği, önceki Türkçe öğrenme deneyimleri, güncel Türkçe medya tüketimi, güncel Türk arkadaş edinme ve Türklerle birlikte yaşama durumları ile Türk kültürüne yönelik tutumlar arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Diğer demografik faktörler ise öğrencilerin kültürel tutumlarını anlamlı şekilde etkilememektedir. Bu bulgular, eğitim uygulamaları ve gelecekteki araştırmalar için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Gelecek araştırmalarda öğrencilerin kültürel tutumlarını güçlendirecek uygulamalar incelenebilir. Ayrıca eğitim materyallerindeki kültürel içeriklerin katkısı ve sınavların kültürel öğrenmelerdeki rolü araştırılabilir. Kültürel tutumları etkileyen ya da etkilemeyen faktörler de daha uzun süreli çalışmalarla analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
Language and culture are two complementary fundamental elements. Language learning not only enhances communication skills but also helps students understand the relevant culture through the cultural learnings embedded within the process. This study aims to investigate the relationship between the cognitive, emotional, and behavioral attitudes of students learning Turkish as a foreign language toward Turkish culture, and their level of success in learning Turkish. Additionally, it explores the relationships between these attitudes and demographic variables such as gender, age, marital status, country of origin, foreign language education experience, overseas experience, desire to live in Turkey, contact with Turkey and Turkish people, and consumption of Turkish media. This research was conducted using a descriptive design with a survey administered to students learning Turkish at the Language Education Research and Application Center of a university in western Turkey, as well as at another university's language education center in the same province, during the Fall semester of the 2024-2025 academic year. The Turkish Cultural Attitude Scale was used to measure the participants' cultural attitudes. This scale consists of three main sections: Cognitive, Emotional, and Behavioral Attitudes toward Turkish Culture. Additional questions regarding the participants' demographic characteristics were also included in the survey. The research findings indicate that the participants' attitudes toward Turkish culture are generally above average, with emotional attitudes being higher than both cognitive and behavioral attitudes. While no significant relationship was found between cultural attitudes and Turkish language proficiency levels, significant relationships were observed between cultural attitudes and variables such as gender, desire to continue living in Turkey, previous Turkish learning experience, current consumption of Turkish media, making Turkish friends, and living with Turkish people. Other demographic factors did not significantly affect the students' cultural attitudes. These findings provide important implications for educational practices and future research. Future studies may explore interventions aimed at strengthening students' cultural attitudes. Additionally, the contribution of cultural content in educational materials and the role of exams in cultural learning could be further investigated. Factors that affect or do not affect cultural attitudes can also be analyzed through longer-term studies.