Türkçe öğretmeni adaylarının sosyal medyadaki reklam metinlerine yönelik görüşleri
Opinions of pre-service Turkish teachers on advertisement texts in social media
- Tez No: 952014
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEÇKİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Türk Dili ve Edebiyatı, Advertising, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Türkçe öğretmenliği adaylarının sosyal medya reklam metinlerine yönelik görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sosyal medya, günümüzde bireylerin bilgi edinme ve iletişim kurma biçimlerini köklü bir şekilde değiştirmiştir. Bu bağlamda, Türkçe öğretmeni adaylarının sosyal medya reklamlarına yönelik tutumları, dil bilinci ve medya okuryazarlığı açısından önem taşımaktadır. Araştırma, İzmir'deki Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinde öğrenim gören Türkçe öğretmenliği adayları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılarak“Sosyal Medya Reklamlarına Yönelik Görüş Anketi”ile veri toplanmıştır. Anketin geçerliliği uzman görüşleri ile sağlanmış ve güvenirliği %91 olarak hesaplanmıştır. Toplamda 165 katılımcı ile yapılan bu araştırma, sosyal medya reklamlarının cinsiyet ve sınıf düzeyine göre farklı algılandığını ortaya koymuştur. Bulgular, kadın katılımcıların sosyal medya platformlarını erkeklere göre daha yoğun kullandığını ve bu reklamlara daha olumlu bir bakış açısına sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca, 1. sınıf öğrencileri diğer sınıflara göre daha olumlu görüşler bildirmiştir. Erkek katılımcıların sosyal medya reklamlarının yararlılığı ve etkisi konusunda daha eleştirel bir tutum sergiledikleri gözlemlenmiştir. Sosyal medya reklamlarının etkililiğinin artırılması için hedef kitle analizi, içerik çeşitliliği, etkileşimi artırma ve eğitim programlarının düzenlenmesi önerilmektedir. Çalışma, Türkçe öğretmenliği adaylarının sosyal medya reklam metinlerine dair algılarını anlamak ve eğitim süreçlerine katkıda bulunmak açısından önemli bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of Turkish language teacher candidates on advertisement texts in social media. Social media has fundamentally changed the way individuals access information and communicate in today's world. In this context, the attitudes of Turkish language teacher candidates towards social media advertisements are significant in terms of language awareness and media literacy. The research was conducted with Turkish language teacher candidates studying at the Faculty of Education in Buca, Dokuz Eylul University in Izmir. Using a quantitative research method, data was collected through the“Questionnaire on Views Towards Social Media Advertisements.”The validity of the questionnaire was ensured through expert opinions, and its reliability was calculated as 91%. Conducted with a total of 165 participants, the study revealed that social media advertisements are perceived differently based on gender and academic year. Findings indicate that female participants use social media platforms more intensively than males and have a more positive perspective towards advertisements. Additionally, first-year students expressed more favorable opinions compared to students in other years. Male participants were observed to exhibit a more critical attitude regarding the usefulness and impact of social media advertisements. To enhance the effectiveness of social media advertisements, it is recommended to conduct target audience analysis, diversify content, increase engagement, and organize educational programs. This study serves as an important resource for understanding Turkish language teacher candidates' perceptions of social media advertisement texts and contributing to educational processes.