Örgütsel iletişim açısından liderlik algısı ve iş performansı ilişkisi özel sektör örneği
The relationship between leadership perception and job performance in terms of organizational communication; Private sector example
  1. Tez No: 952029
  2. Yazar: CEREN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPSÜMER, DOÇ. DR. MİRAY BEŞBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, özel sektörde faaliyet gösteren ilaç firmalarında çalışan bireylerin liderlik algıları ile iş performansı arasındaki ilişkiyi örgütsel iletişim bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla 10 katılımcıdan elde edilen veriler tematik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, liderlik tarzlarının iş performansı üzerinde çok boyutlu ve bağlamsal etkiler yarattığını göstermektedir. Katılımcılar, liderlerini genellikle otoriter, demokratik ya da karma nitelikte tanımlarken; iletişim biçimi, geri bildirime açıklık, adalet anlayışı ve kriz yönetimi gibi konularda ciddi farklılıklar olduğunu ifade etmiştir. Bu farklılıklar, örgüt içerisinde liderlik uygulamalarının tutarlı bir biçimde işlemediğini ve çalışanlar nezdinde güven sorunlarına yol açtığını ortaya koymaktadır. İş performansına ilişkin değerlendirmelerde ise katılımcıların büyük bölümü, performanslarının yalnızca bireysel motivasyon ya da yetkinliklerle değil; liderlik desteği, adil değerlendirme sistemleri ve kurumsal iklim gibi dışsal faktörlerle şekillendiğini belirtmiştir. Katılımcı görüşleri, liderlik uygulamalarında en çok eleştirilen alanların; motivasyonel yetersizlik, baskıcı iletişim, yapısal destek eksikliği ve demokratik yönetişim eksikliği olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, maddi haklar, eğitim-gelişim olanakları ve yönetsel tutumların iyileştirilmesi gerektiği de performansı artırmaya yönelik temel beklentiler arasında yer almaktadır. Çalışma genel olarak, liderliğin yalnızca birey yönetimi değil, aynı zamanda örgütsel verimlilik, aidiyet ve çalışan memnuniyeti açısından belirleyici bir unsur olduğunu ortaya koymakta; liderlik tarzlarının iş performansını şekillendiren önemli bir değişken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between employees' perceptions of leadership and job performance in the context of organizational communication within private pharmaceutical companies. Conducted using a qualitative research design, the study employed semi-structured interviews with ten participants, and the data were analyzed through thematic analysis. The research findings indicate that leadership styles have multidimensional and context-dependent impacts on job performance. Participants commonly described their leaders as authoritarian, democratic, or a combination of both, while also reporting significant variations in communication style, openness to feedback, sense of justice, and crisis management. These inconsistencies suggest that leadership practices are not applied uniformly within organizations and may contribute to trust issues among employees. With regard to job performance, most participants emphasized that their performance is shaped not only by personal motivation or competencies but also by external factors such as leadership support, fair evaluation systems, and the organizational climate. Participant responses revealed that the most frequently criticized aspects of leadership include lack of motivational strategies, oppressive communication, insufficient structural support, and the absence of democratic governance. Additionally, improving material benefits, professional development opportunities, and managerial attitudes were identified as key expectations for enhancing performance. Overall, the study demonstrates that leadership is not merely a matter of individual supervision but also a critical determinant of organizational efficiency, employee commitment, and job satisfaction. It concludes that leadership styles are a significant variable shaping job performance.