Kamusal alanlar ve kent kimliği ilişkisi: İzmir'de kamusal alanların kullanım ilkeleri
The relationship between public spaces and urban identity: Principles for the use of public spaces in Izmir
- Tez No: 966157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, İzmir'de kamusal alan kullanım ilkeleri ile kent kimliği arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İzmir'de yaşayan bireylere çevrimiçi ortamda uygulanan soru ve ölçek formlarıyla gerçekleştirilmiş ve toplam 232 katılımcıdan elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, katılımcıların kent kimliğinin, kamusal alan kullanımı, mahalleye bağlılık, sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik özellikler ile kentsel deneyimlere göre farklılık gösterip göstermediği araştırılmıştır. Araştırma kapsamında mahalleye bağlılık, yere bağlılık kavramsal çerçevesi içerisinde ele alınmış ve bu bağlılığı etkileyen değişkenler analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, kent kimliği ile mahalleye bağlılık arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bireylerin mahalleye bağlılık düzeyleri arttıkça kent kimliği düzeylerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Kent kimliğini yordayan başlıca değişkenler arasında; cinsiyet, yaş, gelecekte İzmir'ye yaşama isteği ve mahalleye bağlılık düzeyi gelmektedir. Öte yandan mahalleye bağlılık düzeyini anlamlı şekilde etkileyen değişkenler arasında ise cinsiyet, yaş, çalışma durumu, mahallede yaşama süresi, mahalleye ilişkin güvenlik algısı ve gelecekte aynı mahallede yaşama isteği yer almaktadır. Çalışmada kamusal alanların kullanım sıklığı ve bu alanların güvenliğine ilişkin algılar açısından cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır ancak niteliksel veri analizinden elde edilen bulgular, katılımcıların mekân kullanımına ilişkin toplumsal cinsiyet normlarından kaynaklanan çeşitli sınırlılıklar ifade ettiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between public space usage principles and urban identity in the context of İzmir, Türkiye. Data were collected through online questionnaires administered to 232 residents of İzmir, and the analyses were conducted using SPSS. The study explores whether urban identity varies according to patterns of public space use, neighbourhood attachment, socio-demographic and socio-economic factors, and urban experiences. Neighbourhood attachment was conceptualized within the framework of place attachment, and its influencing variables were examined. The results reveal a significant positive association between urban identity and neighbourhood attachment, indicating that higher levels of neighbourhood attachment are accompanied by stronger urban identity. Key predictors of urban identity include gender, age, intention to remain in İzmir in the future, and neighbourhood attachment. In contrast, significant determinants of neighbourhood attachment comprise gender, age, employment status, duration of residence, perceived neighbourhood safety, and the intention to continue living in the same neighbourhood. The study found no statistically significant difference between genders in terms of frequency of use of public spaces and how they assess the safety of these spaces. However, findings from qualitative data analysis revealed that participants expressed various limitations related to gender norms regarding the use of public spaces.