Elektriksel kas uyarısı ve yüzme egzersizinin sıçan pulmoner arteriyel hipertansiyon modelinde irisin aracılı iyileştirici etkisinin araştırılması
Investigation of the irisin-mediated healing effect of electrical muscle stimulation and swimming exercise on the rat pulmonary arterial hypertension model
- Tez No: 952044
- Danışmanlar: PROF. DR. KANSU BÜYÜKAFŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Pulmoner arteriyel hipertansiyon (PAH), nadir görülmesine rağmen ilerleyici seyirli, sağ ventrikül yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilen multifaktöriyel bir hastalıktır. Egzersizin PAH hastaları üzerinde olumlu etkiler oluşturabileceği bildirilmektedir. Ancak, yüzme egzersizi ve elektriksel kas uyarısının PAH üzerindeki spesifik etkileri literatürde yeterince aydınlatılamamıştır. Ayrıca, egzersizle indüklenen bir miyokin olan irisin'in plazma düzeylerindeki değişimlerinin, hastalığın patolojik süreçlerini önleyici bir etkisi olup olmadığı da henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı, yüzme egzersizi ve elektriksel kas uyarısının deneysel PAH modeli üzerindeki terapötik etkilerini araştırmak; bu etkinin irisin aracılığıyla gerçekleşip gerçekleşmediğini ve bu süreçte integrin αV/β5 reseptörünün rol alıp almadığını belirlemektir. Yöntem: Deneysel PAH modeli, Wistar türü sıçanlara tek doz 60 mg/kg (i.p.) monokrotalin (MCT) uygulanarak oluşturuldu. Çalışmada yüzme ve elektriksel kas uyarısı (EMS) uygulamaları, MCT enjeksiyonundan itibaren 4 hafta süreyle, haftada 5 gün ve günde 30 dakika uygulandı. Ölçülen parametreler, sağ ventrikül hipertrofisi, sağ ventrikül basıncı, pulmoner arteriollerin medial tabaka kalınlığı, damar lümen oklüzyon oranı, serum irisin düzeyleri, in vitro izole pulmoner arter vazodilatasyon yanıtları ve arteriollerde integrin αV/β5 reseptör ekspresyonunu içermektedir. Veriler ortalama ± standart hata (SEM) şeklinde ifade edildi ve istatistiksel analiz için parametrik ve non parametrik testler yapıldı. 0.05'ten küçük P değerleri anlamlı kabul edildi. Bulgular: Monokrotalin uygulaması beklenildiği gibi sıçanlarda PAH semptomlarını oluşturdu. Yüzme ve EMS uygulamaları, PAH'lı sıçanlarda sağ ventrikül basıncında anlamlı azalma sağladı. Ayrıca PAH'lı sıçanlardan elde edilen izole pulmoner arter halkalarında asetilkolin ve irisin'e karşı vazodilatör yanıtların arttığı gözlendi. Ancak, irisin'in bu etkisi, integrin αV/β5 reseptör blokörü Silengitid varlığında değişmedi. Histopatolojik incelemeler sonucunda, pulmoner arteriollerde medial tabaka kalınlaşması, damar lümen daralması ve integrin αV/β5 reseptör ekspresyonundaki artış, MCT grubunda belirgin iken, MCT+Yüzme ve MCT+EMS gruplarında anlamlı şekilde azaldı. MCT uygulaması, sıçanların serum irisin düzeylerini anlamlı olarak azaltırken, yüzme ve EMS uygulamaları sonucunda bu değer normale dönmedi. Sonuç: Yüzme egzersizi ve EMS, sıçanlarda monokrotalin ile indüklenen PAH modelinde hastalıkla ilişkili pek çok parametrede iyileştirici etki gösterdi. Dolayısıyla egzersizin ve EMS'nin PAH'da tedavi edici değeri olabilir. Ancak egzersizin bu faydalı etkisinde irisinin rolü net olarak ortaya konulamadı. Bundan dolayı, EMS ve egzersizin terapötik etki mekanizmalarının anlaşılması için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Pulmonary arterial hypertension (PAH) is a multifactorial disease with a progressive course that, although rare, can lead to right ventricular failure and death. Exercise has been reported to exert beneficial effects in patients with PAH. However, the specific effects of swimming exercise and electrical muscle stimulation (EMS) on PAH have not been sufficiently elucidated in the literature. Moreover, it remains unclear whether changes in plasma levels of irisin, an exercise induced myokine, play a protective role in the pathological processes of the disease. The aim of this study was to investigate the therapeutic effects of swimming exercise and EMS on an experimental model of PAH, to determine whether these effects are mediated by irisin, and to evaluate the involvement of the integrin αV/β5 receptor in this process. Methods: An experimental PAH model was established by administering a single intraperitoneal dose of 60 mg/kg monocrotaline (MCT) to Wistar rats. Swimming and EMS interventions were applied for 4 weeks, starting from the day of MCT injection, for 30 minutes per day, 5 days a week. The measured parameters included right ventricular hypertrophy, right ventricular pressure, medial wall thickness of pulmonary arterioles, vascular lumen occlusion rate, serum irisin levels, in vitro vasodilatory responses of isolated pulmonary arteries, and the expression of integrin αV/β5 receptors in arterioles. Data were expressed as mean ± standard error of the mean (SEM), and both parametric and non-parametric tests were used for statistical analysis. A p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results: As expected, monocrotaline administration induced PAH symptoms in the rats. Both swimming and EMS significantly reduced right ventricular pressure in rats with PAH. In addition, enhanced vasodilatory responses to acetylcholine and irisin were observed in isolated pulmonary artery rings obtained from PAH rats. However, the effect of irisin was not altered in the presence of cilengitide, an integrin αV/β5 receptor blocker. Histopathological analysis revealed significant medial wall thickening, vascular lumen narrowing, and increased integrin αV/β5 receptor expression in the MCT+Swimming and MCT+EMS groups, whereas these changes were significantly reduced in the swimming group. MCT administration significantly decreased serum irisin levels, and although swimming and EMS interventions were applied, irisin levels did not return to baseline. Conclusion: Swimming exercise and EMS exhibited therapeutic effects in several PAH-related parameters in a monocrotaline-induced PAH model in rats. These findings suggest that exercise and EMS may have therapeutic potential in PAH. However, the role of irisin in mediating these beneficial effects remains unclear. Further studies are needed to elucidate the underlying mechanisms of EMS and exercise-induced therapeutic benefits in PAH.