Hidrojen sülfürün sıçan izole kolon düz kasında elektriksel alan uyarısı aracılı yanıtlar üzerindeki etkisinin ve etki mekanizmasının araştırılması
Investigation of the effects and its mechanism of hydrogen sulfide on electrical field stimulation induced responses in isolated rat colon smooth muscle
- Tez No: 948572
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇE SEVİM ÖZTÜRK FİNCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hidrojen sülfür (H2S), bir gazotransmitter olarak pek çok fizyolojik süreçte rol oynamaktadır. Bir sinyal molekülü olan hidrojen sülfürün gastrointestinal sistem motilitesindeki etkisi önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmada, izole sıçan kolon düz kas kasılma yanıtları üzerine hidrojen sülfürün etkisi ile bu etkinin oluşmasında nitrik oksit (NO) ve potasyum kanallarının rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, izole organ banyosunda elektriksel alan uyarısı (EAU) aracılı nörojenik kasılma yanıtları üzerine sodyum hidrojen sülfürün (NAHS), L-sistein, DL-proparjilglisin (PAG) ve aminooksiasetik asit (AOAA) etkisi araştırılmıştır. Ek olarak potasyum klorür ve kalsiyum klorür ile kasılan dokularda postsinaptik yanıtlar üzerine H2S, L-sistein, PAG ve AOAA'nın etkisi araştırılmıştır. Ayrıca, EAU aracılı kasılma yanıtları üzerine NO ve potasyum kanallarının katkısı NO sentez blokeri N-nitro-L-arjinin metil ester (L-NAME) ve potasyum kanal blokerleri glibenklamid, 4-aminopiridin ve iberiotoksin varlığında ayrı gruplarda bu etkiler tekrar çalışılmıştır. H2S sentez enzimleri sistatyonin beta sentaz (CBS) ve sistatyonin gama liyaz (CSE) enzim proteinlerinin distal kolon dokusundaki varlığının gösterilmesi için Western Blot analizi kullanılmıştır. NaHS'nin EAU aracılı kasılma yanıtlarını %36,8 (p0,05). EAU aracılı kasılma yanıtları üzerine PAG'ın %15,72 (p0,05).
Özet (Çeviri)
Hydrogen sulfide (H2S) plays a significant role in many physiological processes as a gasotransmitter. Its effect as a signal molecule in gastrointestinal system motility is an important research topic. The aim of this study is to investigate the effect of hydrogen sulfide on isolated rat colon smooth muscle contraction responses and the role of nitric oxide (NO) and potassium channels in the development of this effect. In the study, the effects of sodium hydrogen sulfide (NaHS), L-cysteine, DL-propargylglycine (PAG), and aminooxyacetic acid (AOAA) on neurogenic contraction responses mediated by electrical field stimulation (EFS) in isolated organ baths were investigated. Additionally, the effects of H2S, L-cysteine, PAG, and AOAA on postsynaptic responses in tissues contracted with potassium chloride and calcium chloride were examined. The contribution of NO and potassium channels to EFS-induced contraction responses was also studied in separate groups in the presence of the NO synthesis inhibitor N-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME) and potassium channel blockers glibenclamide, 4-aminopyridine, and iberiotoxin. Western blot analysis was used to show the presence of H2S synthesis enzymes cystathionine β-synthase (CBS) and cystathionine γ-lyase (CSE) enzyme proteins in distal colon tissue. NaHS reduced EFS-induced contraction responses 36.8% (p0.05). PAG reduced EFS-induced contraction responses 15.72% (p0.05).