Stachys cretica subsp. cretica üzerinde fitokimyasal araştırmalar ve antioksidan, antimikrobiyal, antibiofilm aktivite çalışmaları
Phytochemical studies and investigations on antioxidant, antimicrobial, and antibiofilm activities of Stachys cretica subsp. cretica
- Tez No: 952066
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI CAN AĞCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoterapötik Ürünler Araştırma ve Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Lamiaceae familyasına ait Stachys cretica subsp. cretica bitkisi halk hekimliğinde farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Lamiaceae familyasından Stachys cretica subsp. cretica bitkisinin topraküstü kısımlarından ultrases destekli ekstraksiyon ve Soxhelet ekstraksiyonu ile elde edilen metanol ekstrelerinin fitokimyasal profili ile antioksidan, antimikrobiyal ve antibiyofilm etkileri araştırılmıştır. Ultrases destekli ekstraksiyon ile elde edilen ekstrede toplam fenol ve flavonoit içeriği sırasıyla 58.49 mg GAE/g ve 19.55 mg KE/g iken, Soxhelet ekstraksiyonu ile elde edilen ekstrede bu değerler 50.89 mg GAE/g ve 19.02 mg KE/g olarak belirlenmiştir. LC-QTOF-MS analizinde her iki ekstrenin major bileşiği klorojenik asit olarak saptanmış ve ultrases destekli ekstraksiyonda 13.83 µg/mg, Soxhelet ekstraksiyonu ekstresinde 13.91 µg/mg düzeyinde bulunmuştur. Antioksidan analizlerde ultrases destekli ekstraksiyon ekstresi, DPPH testinde 125 µg/mL'de %79.65 inhibisyon göstererek Soxhelet ekstraksiyonu ile elde edilen ekstreye göre daha yüksek etki sağlamıştır. FRAP analiz sonuçlarına göre ultrases destekli ekstraksiyon ile elde edilen ekstre, 125.03 mg TE/g ile Soxhelet ekstraksiyonuyla elde edilen ekstreye üstünlük göstermiştir. Ultrases destekli ekstraksiyon ile elde edilen ekstre, antimikrobiyal testlerde Staphylococcus aureus ATCC 43300 ve Bacillus subtilis ATCC 6633 suşlarına karşı 14 mm (10 mg/mL) inhibisyon zonu oluşturmuştur. MİK testinde ise iki ekstrenin antimikrobiyal etkinliği arasında anlamlı bir fark tespit edilmemekle birlikte yalnızca S. aureus ATCC 25923 suşunda fark gözlemlenmiştir. Söz konusu suşta, ultrases destekli ekstraksiyon ile elde edilen ekstrede MİK değeri 2 500 µg/mL olarak belirlenmişken, Soxhelet ekstraksiyonu ile elde edilen ekstrenin MİK değeri 1 250 µg/mL olarak tespit edilmiştir. Antibiyofilm etkinlikte ise Soxhelet ekstraksiyonu ekstresi, 625 µg/mL konsantrasyonda S. aureus ATCC 25923 suşuna karşı daha yüksek etki gösterdiği tespit ediliştir.
Özet (Çeviri)
The plant Stachys cretica subsp. cretica, belonging to the Lamiaceae family, is used in folk medicine for the treatment of various ailments. In this study, the phytochemical profile as well as the antioxidant, antimicrobial, and antibiofilm activities of methanol extracts obtained from the aerial parts of Stachys cretica subsp. cretica via ultrasoundassisted extraction and Soxhlet extraction were investigated. The total phenolic and flavonoid contents of the extract obtained through ultrasound-assisted extraction were determined as 58.49 mg GAE/g and 19.55 mg QE/g, respectively, whereas these values were 50.89 mg GAE/g and 19.02 mg QE/g in the Soxhlet extract. LC-QTOF-MS analysis identified chlorogenic acid as the major compound in both extracts, with concentrations of 13.83 µg/mg in the ultrasound-assisted extract and 13.91 µg/mg in the Soxhlet extract. In antioxidant assays, the ultrasound-assisted extract exhibited a higher activity, showing 79.65% inhibition at 125 µg/mL in the DPPH test compared to the Soxhlet extract. According to the FRAP assay results, the extract obtained by ultrasound-assisted extraction demonstrated superior antioxidant capacity with a value of 125.03 mg TE/g compared to the Soxhlet extract. In antimicrobial tests, the ultrasound-assisted extract exhibited inhibition zones of 14 mm (10 mg/mL) against Staphylococcus aureus ATCC 43300 and Bacillus subtilis ATCC 6633. Although no significant difference was observed in the MIC values between the two extracts, a difference was noted for the S. aureus ATCC 25923 strain. For this strain, the MIC value of the ultrasound-assisted extract was determined to be 2,500 µg/mL, while that of the Soxhlet extract was 1,250 µg/mL. In terms of antibiofilm activity, the Soxhlet extract exhibited a higher inhibitory effect at a concentration of 625 µg/mL against S. aureus ATCC 25923.