Kütahya ve Eskişehir'de yayılış gösteren endemik Stachys sp. türleri üzerinde anatomik ve ekolojik incelemeler
An investigation of the anatomical and ecological on endemic species of the Stachys sp. spreading in Kütahya and Eskişehir
  1. Tez No: 292569
  2. Yazar: SEMA LEBLEBİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SABRİ ÖZYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada Kütahya ve Eskişehir'de endemik olarak yayılış gösteren altı Stachys türü (Stachys annua subsp. cilicia, Stachys setifera subsp. lycia, Stachys sosnowskyi , Stachys tmolea, Stachys cretica subsp. anatolica, Stachys iberica subsp. iberica var. densipilosa) anatomik ve ekolojik olarak incelenmiştir. Türler Lamiaceae familyasının genel anatomik yapısını yansıtmaktadır. Türlerin kök, gövde ve yaprak anatomileri arasında büyük oranda benzerlikler olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte bazı farklılıklar da gözlenmiştir. Özellikle tohum yüzey morfolojilerinde farklılıklar tespit edilmiştir.Türlere ait toprak ve bitki örneklerinin içermiş olduğu makro ve mikro element analizleri yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Türlerin tohumlarına, farklı konsantrasyonlarda HCl, H2SO4, KNO3 ve NaCl uygulanarak yapılan çimlendirme deneylerinde, çimlenme yüzdesi ile uygulanan madde konsantrasyonu arasında negatif bir ilişki olduğu, madde konsantrasyonu arttıkça çimlenme yüzdesinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, six Stachys species (Stachys annua subsp. cilicia, Stachys setifera subsp. lycia, Stachys sosnowskyi , Stachys tmolea, Stachys cretica subsp. anatolica, Stachys iberica subsp. iberica var. densipilos) dispersed endemic in Kütahya and Eskişehir have been analyzed anatomically and ecologically. Species exhibit the general anatomical structure of Lamiaceae family. It has been found out that there are similarities between the species in view of their anatomical investigations on root, stem and leaf structure. In addition, the determined differences have been displayed through the study. Especially, it has been identified that there are differences on seed surface morphology.The macro and micro elements including the soil and plant samples of the species have been analyzed and then, their results have been compared. At the end of the study, it has been found out that there is a negative relationship between the germination percentage obtained in the germination experiments carried out by using HCl, H2SO4, KNO3 and NaCl in different concentrations according to the seeds of the species, and the implemented element concentration. Furthermore, it has been concluded that there is decrease in germination percentage with the increase in element concentration.