Periodontal hastalıklarda dişetindeki damar yapısının videokapilleroskopi yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of gingival vascular structures in periodontal diseases by using videocapillaroscopy method
- Tez No: 329184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR FÜSUN ODUNCUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Epidemiyolojik araştırmalar, sigaranın periodontitisin şiddeti, yayılımı ve prevalansı üzerinde önemli etkisi olduğunu ve periodontal hastalık ve enflamasyon için major risk faktörü olarak kabul edilebileceğini göstermiştir. Enflamasyonun, sigara içen ve içmeyen hastaların gingival yapılarında damarsal değişikliklere neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, farklı periodontal hastalık seviyesindeki sigara içen ve içmeyen hastaların gingival mikrodolaşımlarını değerlendirmektir. Ağızdaki damarsal görüntüler 129 hastadan (72 kadın, 57 erkek) videokapilleroskopi tekniği kullanılarak elde edildi. Periodontal parametreler kaydedildi ve hastalar periodontal sağlık durumlarına ve sigara kullanım durumlarına göre 6 gruba ayrıldı. Görüntüler damar yoğunluğu, kırmızılık ortalamaları ve damar yapısı açısından bir bilgisayar programı yardımıyla analiz edildi. Veriler, SPSS programıyla istatistiksel olarak değerlendirildi. Gruplar arası anlamlı farklılıklar ve ilişkiler olduğu gözlendi. Damar alanları, sağlıklı grup ve kronik periodontitis grubunda 75,03±40,25 ve 136,72±50,76 olarak hesaplandı. Videokapilleroskopi, gingival damarsal ağı incelemek için güvenilir, invaziv olmayan, basit bir tekniktir. Gingival damarsal yapıları incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Epidemiologic studies have shown that smoking has an important effect on prevalence, extent and severity of periodontitis and smoking accepted as a major risk factor for periodontal disease and inflammation. Inflammation is known to cause vascular changes of gingival structure of both smoking and non-smoking patients. The aim of the research is to evaluate gingival microcirculation changes of smoking and non-smoking patients with different levels periodontal disease Oral microvascular images have been obtained from 129 (72 women and 57 men) patients with videocapillaroscopy. Periodontal parameters were recorded and patients were divided in six groups attributing to their smoking and periodontal health status. Images were analyzed for vessel intensity, redness, structure of vessel by a software program. Data were statistically evaluated with SPSS program. Significant differences and relations were observed between groups. Vessel area were calculated 75,03±40,25 and 136,72±50,76 respectively for healthy group and chronic periodontitis patients. Videocapillaroscopy is a reliable, non-invasive simple method for investigation of microvasculature of gingiva. Further studies needed for investigation gingival microstructures.