Periodontal hastalığı olan kedilerde propolis, bal, amoksisilin klavunik asit ve klindamisin'in etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of propolis, honey, amoxicillin clavunic acid and clindamycin in cats with periodontal disease
- Tez No: 952108
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEN AYALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Periodontal hastalıklar, evcil kedilerde en sık karşılaşılan oral patolojilerden biri olup, dişleri destekleyen dokuların progresif ve çoğunlukla geri dönüşümsüz yıkımı ile tanımlanmaktadır. Bu hastalıkların etiyopatogenezinde dental plak oluşumu ve buna bağlı gelişen bakteriyel kolonizasyon temel rol oynamaktadır. Tedavide sistemik antibiyotiklerin yaygın kullanımıyla birlikte, antimikrobiyal direnç sorunu ve alternatif tedavi arayışları dikkat çekmektedir. Bu bağlamda doğal arı ürünleri olan propolis ve balın antimikrobiyal etkinliği, periodontal enfeksiyonların tedavisinde potansiyel bir destekleyici ajan olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma, periodontal hastalığa sahip kedilerin oral kavitesinden izole edilen mikroorganizmalara karşı propolis, bal, amoksisilin-klavulanik asit ve klindamisinin in vitro antibakteriyel etkinliğini karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniği'ne başvuran ve periodontal hastalık ve gingivitis tanısı konulan 24 adet kedi çalışmaya dahil edilmiştir. Olgulardan izole edilen mikroorganizmalar, standart mikrobiyolojik yöntemlerle tanımlanmış ve dört farklı ajan ile antibiyogram testine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is one of the most common oral pathologies in domestic cats and is characterized by progressive and often irreversible destruction of the tissues supporting the teeth. Dental plaque formation and associated bacterial colonization play a major role in the etiopathogenesis of these diseases. With the widespread use of systemic antibiotics in treatment, the problem of antimicrobial resistance and the search for alternative therapies have attracted attention. In this context, the antimicrobial activity of natural bee products propolis and honey has been evaluated as a potential supportive agent in the treatment of periodontal infections. This study was carried out to compare the in vitro antibacterial activity of propolis, honey, amoxicillin-clavulanic acid and clindamycin against microorganisms isolated from the oral cavity of cats with periodontal disease. Twenty-four cats with periodontal disease and gingivitis diagnosed at Balıkesir University, Faculty of Veterinary Medicine, Department of Surgery were included in the study. The microorganisms isolated from the cases were identified by standard microbiological methods and subjected to antibiogram tests with four different agents.