Migrenli erişkinlerde mizofoni varlığı ve bu birlikteliğin migrenin klinik özellikleri ile mizofoninin duygusal, fizyolojik ve davranışsal tepkileri üzerindeki etkileri
The presence of misophonia in adults with migraine and the effects of this co- occurrence on the clinical features of migraine and the emotional, physiological, and behavioral responses of misophonia
- Tez No: 952111
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YALINAY DİKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Amaç: Migren ve mizofoni arasındaki ilişki henüz açıklığa kavuşmamıştır. Artan nöronal uyarılabilirlik ve ortak komorbiditelerin varlığı, migren ve mizofoninin patofizyolojisinde ortak mekanizmaların rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmada öncelikle migren hastalarında mizofoninin, sağlıklı bireylere göre daha yaygın olup olmadığı araştırıldı. İkinci olarak, migren ve mizofoninin birlikte bulunmasının, migrenin kliniği, eşlik eden hastalıkların sıklığı ve mizofoninin duygusal, fizyolojik ve davranışsal yanıtları üzerindeki etkileri incelendi. Yöntem: Çalışmamız iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda; 205 migren hastası (Migren Grubu: MG) (yaş ortalaması 36,50 ± 9,48; 173 kadın, 32 erkek) ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilen 205 sağlıklı gönüllü kontrol (Kontrol Grubu: KG) (yaş ortalaması 36,55 ± 10,09; 173 kadın, 32 erkek) ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirildi. Bu görüşmelerde tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Baş Ağrısı Etki Testi (HIT- 6), Baş Ağrısı Şiddetine Yönelik Numerik Ağrı Skalası, Mizofoni Anketi (MA), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS- 21), Yale- Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Değerlendirme Ölçeği- Öz Bildirim Formu (Y- BOCS- ÖBF) uygulandı. Migren hastalarının baş ağrısı özellikleri Klinik Özellikler Veri Formu, Migren Özürlülük Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) ve Allodini Semptom Kontrol Listesi (ASKL) kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın ikinci kısmında, birinci kısımdan elde edilen verilere göre seçilen 24 katılımcıdan mizofonik migrenliler (MG- M), mizofonik olmayan migrenliler (MG- MO) ve mizofonik olmayan kontroller (KG- MO) olmak üzere üç grup oluşturuldu. Seçilen katılımcılardan mizofonik olanlar Ses Hassasiyeti Anketi ve tüm katılımcılar Khalfa Hiperakuzi Ölçeği' ni doldurdu. Ardından deneklere nötr, mizofonik ve rahatsız edici ses ve görüntülerden oluşan üç farklı video klip izletildi. Bu klipler, her biri 20 saniye süren ve üç farklı ses içeren bir dakikalık videolardı. Ortaya çıkan duygusal değişim Numerik Analog Skala (NAS) ile, duygusal tepkilerin fizyolojik yansımaları kalp atış hızı değişkenliği (KHD) yöntemi kullanılarak kaydedildi ve gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between migraine and misophonia remains unclear. Increased neuronal excitability and the presence of shared comorbidities suggest that common mechanisms may play a role in the pathophysiology of both migraine and misophonia. This study first investigated whether misophonia is more prevalent among migraine patients compared to healthy individuals. Secondly, it examined the effects of the co-occurrence of migraine and misophonia on migraine's clinical presentation, the frequency of comorbidities, and the emotional, physiological, and behavioral responses associated with misophonia. Methods: The study consists of two parts. In the first part, face-to-face interviews were conducted with 205 migraine patients (Migraine Group: MG) (mean age: 36.50 ± 9.48; 173 females, 32 males) and 205 age- and gender-matched healthy volunteers (Control Group: CG) (mean age: 36.55 ± 10.09; 173 females, 32 males). During these interviews, all participants completed the Sociodemographic Data Form, Headache Impact Test (HIT- 6), Numerical Pain Scale for Headache Severity, Misophonia Questionnaire, Depression Anxiety Stress Scale (DASS- 21), and Yale- Brown Obsessive- Compulsive Scale Self- Report Form. The headache characteristics of migraine patients were evaluated using the Clinical Data Form, Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS), and Allodynia Symptom Checklist. In the second part of the study, based on the data obtained from the first part, three groups were formed from 24 selected participants: migraine patients with misophonia (MG- M), migraine patients without misophonia (MG- non- M), and CG without misophonia (CG- non- M). The selected misophonic participants completed the Sound Sensitivity Questionnaire, and all participants filled out the Khalfa Hyperacusis Questionnaire. Then, the subjects were shown three different video clips consisting of neutral, misophonic, and disturbing sounds and images. Each of these clips were 1- minute long, containing three different sounds lasting 20 seconds. The emotional changes induced by the clips were recorded using the Numerical Analog Scale, and the physiological reflections of emotional responses were measured using the heart rate variability (HRV) method. The results were then compared between the groups. Results: Misophonia was found to be 2.5 times more common in individuals with migraine compared to healthy controls (MG (N=92, 44.9%) vs.