Hassas ebeveyn gruplarında geliştiren bakım göstergelerinin incelenmesi: Bir afet bölgesi örneği
Examination of indicators of enhanced care in vulnerable parental groups: A disaster zone example
- Tez No: 952132
- Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Geliştiren bakım, erken çocukluk dönemindeki çocukların sağlıklı büyüme, öğrenme ve duygusal gelişimlerini destekleyen bütüncül bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım; iyi sağlık, yeterli beslenme, duyarlı bakım, erken öğrenme ve güvenli çevre olmak üzere beş temel bileşene dayanır. Afet gibi kriz durumlarında bu bileşenlerin sürdürülebilirliği, çocukların gelişimsel risklerden korunması açısından kritik önemdedir. Bu çalışma, afetten etkilenmiş ebeveynlerin geliştiren bakım uygulamalarını incelemek ve afet sonrası sunulan yardım hizmetleri ile bu uygulamalar arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Hatay ili Samandağ ilçesinde yaşayan, 2–4 yaş arası en az bir çocuğu olan kadınlarla yürütülen çalışmada tam karışık karma desen kullanılmış; yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak 5'li Likert tipi Geliştiren Bakım Ölçeği ve yarı yapılandırılmış Afet Sonrası Hizmet Formu kullanılmıştır. Nicel bulgular, afet sonrası belirli hizmetlerin bazı bakım bileşenlerini anlamlı biçimde etkileyebileceğini göstermiştir. Özellikle sağlık hizmetleri ile iyi sağlık, dağıtılan çocuk kitabı ile erken öğrenme uygulamaları arasında pozitif ilişkiler gözlenmiştir. Nitel bulgular ise sunulan hizmetlerin uygunluğu, etkinliği ve sürdürülebilirliğinin ebeveyn uygulamaları açısından önemli olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen veriler, Geliştiren Bakım Çerçevesi ve güncel literatürle birlikte değerlendirilmiştir. Bu yönüyle çalışma, afet sonrası sunulan hizmetlerin iyileştirilmesine ve alanyazına katkı sunması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Nurturing care is a holistic approach that supports the healthy growth, learning, and emotional development of young children. This approach is based on five essential components: good health, adequate nutrition, responsive caregiving, opportunities for early learning, and security and safety. In crisis situations such as disasters, the sustainability of these components is critically important to protect children from developmental risks. This study aimed to examine the nurturing care practices of disaster-affected parents and to evaluate the relationship between these practices and the support services provided in the post-disaster period. The research was conducted with mothers residing in the Samandağ district of Hatay, each with at least one child aged 2–4. A fully integrated mixed methods design was employed, and face-to-face interviews were conducted with participants. Data were collected using a 5-point Likert-type Nurturing Care Scale and a semi-structured Post-Disaster Services Form. Quantitative findings revealed that certain targeted services provided after the disaster had a significant effect on some components of nurturing care. In particular, a positive relationship was observed between health services and good health practices, as well as between the distribution of children's books and early learning activities. Qualitative data further emphasized the importance of the suitability, effectiveness, and sustainability of the services in shaping parental practices. The findings were interpreted within the framework of Nurturing Care and relevant literature. In this respect, the study provides valuable scientific evidence on nurturing care in post-disaster settings and contributes to both the improvement of future humanitarian services and the related body of knowledge.