Teknoloji entegrasyon matrisi: Matematik eğitimi uygulamalarının geliştirilmesi
Technology integration matrix: Developing mathematics education applications
- Tez No: 952153
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Araştırmanın amacı lisans ve lisansüstü öğrencilerinin web 2.0 araçlarını kullanarak hazırladıkları ders planları ile Teknoloji Entegrasyon Matrisi (TIM) 'nin aktif öğrenme ortamlarında teknoloji entegrasyonu seviyelerinin incelenmesidir. Türkiye'nin batısında yer alan bir devlet üniversitesinde İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünde eğitim gören 4. Sınıf 5 öğretmen adayı ve İlköğretim Matematik Eğitimi ve Matematik Eğitimi alanlarında yüksek lisans yapmakta olan 6 öğretmenden oluşmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma karma araştırma yöntemlerinden iç içe geçmiş desene göre desenlenmiştir. Nitel boyutunda Teknoloji Entegrasyon Matrisi Modeline yönelik hazırlanan ders planlarında aktif öğrenme ortamlarında teknoloji entegrasyon seviyelerinin derinlemesine incelenmesi amacıyla nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni, nicel boyutunda betimsel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Veriler, Teknoloji Entegrasyonu Göstergeleri (TEG) Ölçeği ve Web 2.0 Araçları Tanıma Düzeyi Rubriği, hazırlanan ders planları ve görüşme sorularıdır. Bu çalışmada, Teknoloji Entegrasyonu Göstergeleri (TEG) ölçeği kullanılarak elde edilen veriler doğrultusunda“Mesleki Gelişim”ve“Organizasyon ve Yönetim”boyutlarında yüksek puanlar alınırken,“Etik ve Politikalar”boyutunda daha düşük puanlar elde edilmiştir. Web 2.0 araçlarına ilişkin bilgi ve kullanım düzeylerinin alt boyutlara göre İfade, sunum ve matematiksel anlatım araçlarında hem bilgi hem de kullanım düzeylerinin yüksek sonuçlar bulunurken, dijital çizim ve öyküleme araçlarında teorik bilgi düzeyinin yüksek ancak uygulama düzeyinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama öncesi hazırlanan ders planları ile TIM modeliyle hazırlanmış ders planları anlamlı farklılıklar ortaya koymuştur. Yapılan planlar modelin her basamağına ait özellikler göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Uygulama öncesi hazırlanan planlar modelin düşük basamaklarında kalırken, TIM modeline yönelik hazırlanan ders planlarda çoğu planın modelin üst basamağına ulaşılabildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the levels of technology integration in active learning environments of Technology Integration Matrix (TIM) and lesson plans prepared by undergraduate and graduate students using web 2.0 tools. The study group consists of five pre-service teachers enrolled in the fourth year of the Elementary Mathematics Education program at a state university located in western Turkey, as well as six in-service teachers pursuing graduate studies in the fields of Elementary Mathematics Education and Mathematics Education. The participants were determined by purposive sampling method. The research was designed according to the nested design from mixed research methods. In the qualitative dimension, case study design, one of the qualitative research methods, and in the quantitative dimension, descriptive research method was preferred in order to examine the levels of technology integration in active learning environments in lesson plans prepared for the Technology Integration Matrix Model. The data are Technology Integration Indicators (TIG) Scale and Web 2.0 Tools Recognition Level Rubric, prepared lesson plans and interview questions. In this study, in line with the data obtained by using the Technology Integration Indicators (TEG) scale, high scores were obtained in the 'Professional Development' and 'Organisation and Management' dimensions, while lower scores were obtained in the 'Ethics and Policies' dimension. According to the sub-dimensions of knowledge and usage levels of Web 2.0 tools, it was found that both knowledge and usage levels were high in expression, presentation and mathematical expression tools, while the theoretical knowledge level was high in digital drawing and storytelling tools, but the application level was lower. The lesson plans prepared before the implementation and the lesson plans prepared with the TIM model revealed significant differences. The plans were analysed by considering the features of each step of the model. While the plans prepared before the application, remained at the lower steps of the model, it was concluded that most of the lesson plans prepared for the TIM model could reach the upper step of the model.