Bazı deniz canlılarının ekstrelerinin fitopatojenlere karşı antimikrobiyal aktivitelerinin tayin edilmesi ve LC-MS analizi
Determination of the antimicrobial activity of extracts of some marine organisms against phytopathogens and LC-MS analysis
  1. Tez No: 952155
  2. Yazar: REEMA ABDULLAH ELSHAYBANI SHAABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Deniz canlıları, Farmakognozik araştırmalar açısından en önemli doğal kaynaklar arasında olup, 3 tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bu konuda çok sınırlı sayıda araştırma yapılmaktadır. Bu amaçla tez çalışmamızda, Türkiye denizlerinden toplanan Microcosmus polymorphus (Heller, 1877) Styela clava (Herdman, 1881) ve Ascidiella aspersa (Müller, 1776) adlı 3 tunikat türü ile Dysidea avara (Schmidt, 1862), Ircinia spinulosa (Hentschel, 1912) ve Axinyssa digitata (Cabioch, 1968) adlı 3 adet deniz süngeri ile denizel kaynaklı bir mikrofungus olan Aspergillus terreus'u (Thom., 1918) kapsayan toplam 7 adet deniz canlısından hareketle hazırlanan metanol (MeOH) ekstrelerinin önemli bir fitopatojen olan Erwinia carotovora RK286 suşuna karşı antibakteriyel etkisi disk difüzyon yöntemi ile incelenmiş ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) değerleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda MeOH ekstreleri Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 25922 ve Candida albicans ATCC 10231 suşlarına karşı antimikrobiyal aktiviteleri de aynı yöntemle araştırılmıştır. Ayrıca, E. carotovora RK286 suşuna karşı en etkili olduğunu tespit ettiğimiz 2 adet ekstre olarak A. terreus ile D. avara olduğu bulunmuştur. Disk difüzyon zon çapı esas alındığında, S. aureus (19,33 ± 0,57 mm), E. coli (20,66 ± 0,57 mm) ve C. albicans'ın (15,55 ± 0,5 mm) her üçüne karşı, etkili olan ekstrenin A. digitata olduğu saptanmıştır. E. carotovora'ya karşı en etkili 2 ekstre olan A. terreus ile D. avara ekstrelerinin fenolik bileşikler açısından kimyasal profilleri, sıvı kromotagrafisi-kütle spektrometresi/kütle spektrometresi (liquid chromatography-mass spectrometry/ mass spectrometry, LC-MS/MS) ile analiz edilmiştir. D. avara ekstresinde herhangi bir fenolik bileşik tespit edilmezken, A. terreus ekstresinde naringenin varlığı ve miktarı (0,003 μg/mL) ilk defa tespit edilmiştir. Sonuç olarak; tez çalışmamız, A. terreus, M. polymorphus, S. clava, A. aspersa, D. avara, I. spinulosa ve A. digitata olmak üzere toplam 7 adet deniz canlısının bir fitopatojen olan E. carotovora suşuna karşı antibakteriyel etkisinin incelenmesi açısından ilk Farmakognozik araştırmayı teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Marine organisms are among the most important natural resources in terms of Pharmacognostic research, and very limited number of research have been carried out on this subject in our country, which is surrounded by seas on 3 sides. For this purpose, in our thesis study, 3 tunicate species, Microcosmus polymorphus (Heller, 1877) Styela clava (Herdman, 1881) and Ascidiella aspersa (Müller, 1776) and Dysidea avara (Schmidt, 1862), Ircinia spinulosa (Hentschel, 1912) and Axinyssa digitata (Cabioch, 1968) and Aspergillus terreus (Thom. , 1918), the antibacterial effect of methanol (MeOH) extracts against Erwinia carotovora RK286, an important phytopathogen, was investigated by disk diffusion method and minimum inhibitory concentration (MIC) values were determined. The antimicrobial activities of MeOH extracts against Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC 25922 and Candida albicans ATCC 10231 strains were also investigated by the same method. In addition, A. terreus and D. avara were found to be the two most effective extracts against E. carotovora RK286 strain. Based on the disk diffusion zone diameter, A. digitata was found to be the most effective extract against S. aureus (19.33 ± 0.57 mm), E. coli (20.66 ± 0.57 mm) and C. albicans (15.55 ± 0.5 mm). The chemical profiles of A. terreus and D. avara extracts, the two most effective extracts against E. carotovora, in terms of phenolic compounds were analyzed by liquid chromatography-mass spectrometry/mass spectrometry (LC-MS/MS). While no phenolic compounds were detected in D. avara extract, the presence and amount of naringenin (0.003 μg/mL) in A. terreus extract was detected for the first time. As a result; our thesis study constitutes the first pharmacognostic research in terms of examining the antibacterial effect of a total of 7 marine organisms, A. terreus, M. polymorphus, S. clava, A. aspersa, D. avara, I. spinulosa and A. digitata, against E. carotovora a phytopathogen strain.