Bulk fill kompozitlerde ön ısıtmanın renk değişimine ve mikrosertliğe etkisi
The effect of preheating on color change and microhardness in bulk fill composites
- Tez No: 952156
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATİLA ERTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Rezin bazlı kompozitlerin kullanımındaki zorluklar, polimerizasyon derinliği artırılmış ve tek seferde kalın tabakalar yerleştirilmesine imkân tanıyan bulk fill kompozitlerin geliştirilmesini kaçınılmaz kılmıştır. Ön ısıtma işlemi, bulk fill kompozitlerin mekanin özelliklerinin iyileştirilmesinde ve kaviteye yerleştirilmesinde birçok kolaylık sağlamıştır. Çalışmamızda bulk fill kompozitlerin ön ısıtma ile renk stabilitesi ve mikrosertlik değişimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla üç farklı kompozit materyalinden toplamda n=90 örnek üretilmiş ve her bir kompozit grubunda n=15 örneğe polimerizasyondan önce ön ısıtma uygulanmıştır. Yaşlandırma işleminden önce her örneğin renk ve mikrosertlik değerleri ölçülmüştür. Renk ölçümleri Konica Minolta CM17d spektrofotometre, mikrosertlik ölçümleri Shimadzu HMV-2 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örnekler QUV hızlandırılmış yaşlandırma cihazında 300 saat bekletilmiş ve ardından renk ve mikrosertlik ölçümleri tekrarlanmıştır. Renk farklılık değerleri CIELab formülüne göre hesaplanmıştır. Mikrosertlik ölçümlerinin ilk ve son değerleri arasındaki fark hesaplanmıştır. Elde edilen veriler iki yönlü ANOVA ile analiz edilmiştir. Ön ısıtma işleminin renk değişimi ve mikrosertlik değişimi üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p>0,05). GrandioSO x-tra bulk fil kompozit materyalinin renk stabilitesi diğer marka kompozitlere göre daha üstün bulunmuştur. Örneklerin tamamında algılanabilirlik ve klinik olarak kabul edilebilirlik eşiğinin üzerinde renk değişimi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Challenges associated with the use of resin-based composites have made the development of bulk-fill composites inevitable, allowing increased polymerization depth and the placement of thick layers in a single increment. Preheating has provided several advantages in improving the mechanical properties of bulk-fill composites and facilitating their placement into the cavity. In this study, it was aimed to evaluate the effects of preheating on the color stability and microhardness changes of bulk-fill composites. For this purpose, a total of n=90 samples were prepared from three different composite materials, and n=15 samples from each composite group were subjected to preheating prior to polymerization. Color and microhardness values of each sample were measured before the aging process. Color measurements were performed using a Konica Minolta CM-17d spectrophotometer, and microhardness measurements were conducted using a Shimadzu HMV-2 microhardness tester. The samples were then subjected to 300 hours of accelerated aging in a QUV aging device, after which color and microhardness measurements were repeated. Color differences were calculated according to the CIELab formula. The differences between the initial and final microhardness values were also calculated. The obtained data were analyzed using two-way ANOVA. Preheating was found to have no significant effect on color change or microhardness change (p>0.05). The GrandioSO x-tra bulk-fill composite demonstrated superior color stability compared to the other brands. All samples exhibited color changes above the perceptibility and clinical acceptability thresholds.