Impact of innovation and R&D activities on firm-level labor productivity: The case of Turkish manufacturing sector
İnovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerinin firma düzeyinde işgücü verimliliğine etkisi: Türkiye imalat sektörü örneği
  1. Tez No: 952162
  2. Yazar: FAZAL RAHMAN AMIRZAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma, 2013 ve 2019 Dünya Bankası İşletme Anketleri'nden elde edilen mikro verileri kullanarak, yenilik türlerinin ve Ar-Ge yatırımlarının Türk imalat sektöründe firma düzeyinde işgücü verimliliğine etkisini incelemektedir. Yenilik; ürün/hizmet, süreç, örgütsel/yönetimsel ve pazarlama boyutlarına ayrılmış; ayrıca dış bilgi edinimi, resmi eğitim programları, Ar-Ge harcamaları ve ortalama ücretler kontrol değişkeni olarak dâhil edilmiştir. Farklı etki mekanizmalarını açığa çıkarabilmek için küçük, orta ve büyük ölçekli firmalar da ayrı kategoriler halinde ele alınmıştır. Ampirik bulgular, tüm modellerde ve tüm firma büyüklüklerinde ortalama ücretlerin işgücü verimliliğinin en güçlü ve istatistikî olarak en anlamlı belirleyicisi olduğunu ortaya koymaktadır; bu, nitelikli ve iyi ücretlendirilen işgücünün kritik önemini vurgular. Örgütsel ve yönetimsel yenilik, özellikle orta ve büyük ölçekli firmalarda güçlü pozitif verimlilik artışları sağlarken, pazarlama yeniliği büyük firmalarda anlamlı katkıda bulunmuştur. Süreç yeniliği ağırlıklı olarak küçük firmalarda kayda değer verimlilik kazanımları sunarken, ürün/hizmet yeniliğinin etkileri sınırlı ve çoğunlukla anlamsız kalmış; bu da bu yeniliklerin faydalarının daha uzun vadede veya tamamlayıcı yetkinliklere bağlı olarak gerçekleşebileceğini göstermektedir. Ar-Ge harcamaları, kavramsal olarak önemli olmakla birlikte, özellikle küçük firmalar arasında zayıf, sık sık anlamsız veya negatif ilişkiler sergilemiş; bu durum, Ar-Ge'nin verimli bir şekilde dönüşüm bulabilmesinin firma içi emme kapasitesi ve stratejik uyuma bağlı olduğunu işaret etmektedir. Resmi eğitim programları büyük firmalar dışında verimliliğe belirgin bir katkı sunmamış; bu da eğitim tasarımı ve uygulama yöntemlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini düşündürmektedir. Buna karşılık, dış bilgi edinimi orta ve büyük firmalarda istatistikî olarak anlamlı verimlilik artışlarına yol açmıştır. Sonuçlar, yenilik ve Ar-Ge faaliyetlerinin tek başına işgücü verimliliğini güvence altına alamayacağını, bunun için eş zamanlı olarak işgücü becerilerine, örgütsel kapasiteye ve stratejik planlamaya yatırım yapılması gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle politika yapıcılar ve işletme yöneticileri, insan sermayesinin geliştirilmesini, iç yönetim uygulamalarının güçlendirilmesini ve Ar-Ge stratejilerinin firma kapasitesiyle uyumlu hale getirilmesini önceliklendiren, bütüncül ve ölçek duyarlı bir yenilik yaklaşımı benimsemelidir.
Özet (Çeviri)
This study analyses how various types of innovation and R&D investments impact labor productivity at the firm level within the Turkish manufacturing sector, utilizing microdata from the 2013 and 2019 World Bank Enterprise Surveys. Innovation is disaggregated into product/service, process, organizational/management, and marketing dimensions, alongside measures of external knowledge acquisition, formal training, R&D expenditure, and average wages. In order to be able to identify the impact, different firm-size categories small, medium, and large are also considered. Empirical results consistently highlight average wages as the most robust and statistically significant driver of productivity across all models and firm sizes, underscoring the pivotal role of skilled and well-compensated labor. Organizational and management innovation delivers strong positive productivity gains in medium and large firms, while marketing innovation is particularly effective in larger enterprises. Process innovation yields significant benefits primarily for small firms, whereas product/service innovation shows limited and often insignificant effects, implying longer gestation periods or the need for complementary capabilities. R&D spending, though conceptually important, exhibits weak and frequently insignificant or negative associations especially among smaller firms suggesting that absorptive capacity and strategic alignment are critical for realizing R&D returns. Formal training programs produce few productivity improvements except in large firms, pointing to potential design or delivery shortcomings. Acquisition of external knowledge emerges as a significant productivity enhancer in medium and large firms. The findings demonstrate that innovation and R&D alone cannot guarantee productivity growth without concurrent investments in workforce skills, organizational capacity, and strategic planning. Policymakers and managers should therefore adopt a holistic, size-sensitive innovation framework that prioritizes human capital development, strengthens internal management practices, and aligns R&D efforts with firm capabilities to achieve sustainable productivity improvements.