The impact of the Chinese Belt and Road Initiative on the European innovation ecosystem
Çin'in Kuşak ve Yol Projesi'nin Avrupa inovasyon sistemi üzerindeki etkileri
- Tez No: 952498
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Econometrics, Economics, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu tez, Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'nin (KYG) Avrupa inovasyon ekosistemi üzerindeki etkilerini, 12 AB üyesi ülkenin Topluluk İnovasyon Anketi'nden elde edilen firma düzeyi verilerini kullanarak araştırmaktadır. Analizler KYG'nin etkilerini AR-GE-inovasyon-verimlilik arasındaki ilişkileri, CDM modeli çerçevesinde ve bu tez için oluşturulmuş KYG'nin etkilerini ülke-sektör düzeyinde ölçen yeni bir veri setini kullanarak araştırmaktadır. Sonuçlar, KYG'nin firmaların inovasyona ilişkin kararlarını ve aktivitelerini etkilediğini ve firmaların en yüksek ciro elde ettiği pazarların bu etkileşimde farklılıklar yarattığı görülmektedir. Mekansal ekonometri teknikleri ile geliştirilen analizler, firmaların coğrafi ya da ekonomik olarak kendilerini yakın firmalardan güçlü bir şekilde etkilendiklerini göstermektedir. Elde edilen bulgular, AB'nin rekabet politikalarını oluştururken firmaların pazar yönelimlerini dikkate almaları gerektiğini, dışsal şokların etkilerinin statik olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of the Chinese Belt and Road Initiative (BRI) on the European innovation ecosystem, utilising firm-level data from the Community Innovation Survey of 12 EU countries. The analyses investigate the repercussions of the BRI on the R&D-innovation-productivity nexus by following the well-known CDM framework and a novel dataset constructed to proxy the effects of the BRI at country-sector levels. The results indicate that the BRI has a significant impact on the innovative decisions and activities of firms, with particular differentiation noted in their market orientation. The analyses are developed using spatial econometrics techniques, indicating that firms are heavily affected by the impact of the BRI on proximate firms, whether the proximity is defined geographically or economically. These findings suggest that the EU should devise competition policies that focus on the market orientation of firms and not assume that the impact of external shocks is static. Bu tez, Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi'nin (KYG) Avrupa inovasyon ekosistemi üzerindeki etkilerini, 12 AB üyesi ülkenin Community Innovation Survey'den elde edilen firma düzeyi verilerini kullanarak araştırmaktadır. Analizler KYG'nin etkilerini AR-GE-inovasyon-verimlilik arasındaki ilişkileri, CDM modeli çerçevesinde ve bu tez için oluşturulmuş KYG'nin etkilerini ülke-sektör düzeyinde ölçen yeni bir veri setini kullanarak araştırmaktadır. Sonuçlar, KYG'nin firmaların inovasyona ilişkin kararlarını ve aktivitelerini etkilediğini ve firmaların en yüksek ciro elde ettiği pazarların bu etkileşimde farklılıklar yarattığı görülmektedir. Mekansal ekonometri teknikleri ile geliştirilen analizler, firmaların coğrafi ya da ekonomik olarak kendilerini yakın firmalardan güçlü bir şekilde etkilendiklerini göstermektedir. Elde edilen bulgular, AB'nin rekabet politikalarını oluştururken firmaların pazar yönelimlerini dikkate almaları gerektiğini,