Ar-Ge harcamalarının taşımacılık modları (Havayolu, karayolu ve denizyolu) üzerindeki etkisi
The impact of R&D expenditures on transportation modes (Air transport, road transport, and maritime transport)
  1. Tez No: 992428
  2. Yazar: MİNE KARABÖRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SELİM EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Uluslararası Ticaret, Bilim ve Teknoloji, Business Administration, International Trade, Science and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik büyüme, günümüz dünyasında hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin odak noktasında yer almaktadır. Ülkelerin Kalkınma düzeylerini artırmak ve toplumsal refahı iyileştirmek amacıyla teknoloji, iktisadi büyümenin ana belirleyicilerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda, ülkelerin rekabet yoğun sektörlerde ayakta kalabilmeleri ve toplumun değişen dinamiklerine uyum sağlayabilmeleri için teknolojik alt yapılarını sürekli olarak yenilemeleri gerekliliği doğmaktadır. Firmaların teknolojik alt yapılarını güncel tutmalarının merkezinde ise Ar-Ge harcamalarının belirleyici bir rol üstlendiği görülmektedir. Bu araştırmada, lojistik sektöründe faaliyet gösteren firmaların Ar-Ge harcamalarına ayırdıkları pay ile bu harcamalarının sonucunda Kara, hava ve deniz yolu taşımacılığına olan etkileri analiz edilecektir. Çalışma sonunda elde edilecek olan bulguların, hem Türkiye'de Ar-Ge lojistik ilişkisine yönelik ampirik literatürdeki boşluğu doldurması hem de lojistik performansın teknoloji yatırımları ile nasıl şekillendiğine dair politika yapıcılar ve sektör temsilcilerine yeni bir bakış açısı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth has become a central focus for both developed and developing countries in today's world. Technology emerges as one of the key determinants of economic growth, particularly for countries seeking to enhance their level of development and improve societal welfare. In this context, countries must continuously renew and strengthen their technological infrastructure in order to remain competitive in innovation-intensive sectors and adapt to the evolving dynamics of society. At the firm level, Research and Development (R&D) expenditures play a critical role in sustaining and advancing this technological infrastructure. This study examines the share of R&D expenditures allocated by firms operating in the logistics sector and analyzes how these investments influence road, air, and maritime transport activities. The findings obtained from this research are expected to fill a gap in the empirical literature on the relationship between R&D and logistics in Türkiye, while also providing policymakers and industry stakeholders with a new perspective on how logistics performance is shaped by technology investments.