Doğal ve zorlanmış taşınımla ısı ve kütle transferinin bilgisayar simülasyonu
Computer simulation of heat and mass transfor inforced and free convection
  1. Tez No: 95220
  2. Yazar: ÜMİT ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu çalışmada ısı ve kütle transferi hesabı konusunda mühendislik uygulamalarında kullanıcıya kolaylık sağlayacak bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Hazırlanan bilgisayar programı, ısı taşımını ve kütle transferi problemlerinde Reynolds sayışım, Nusselt sayışım, taşınım katsayısını ve kütle transfer katsayısını hesaplamaktadır. Hazırlanan bilgisayar programının kodlan, görsel programlama dili olan Delphi'de yazılmıştır. Delphi programlama dillerinden Pascal'ı kullanmaktadır. Yazılan program, herhangi bir ek yazılım gerektirmeksizin Windows bileşenlerini ve kütüphanelerini kullanmaktadır. Dolayısıyla program, Windows 3.1 ve üstünü destekleyen bütün bilgisayarlarda kullanılabilir. Kod yazımı esnasmda veri tabanının uygulamada en sık karşılaşılan geometrileri kapsayacak şekilde oluşturulmasına dikkat edilmiştir. Programda, mümkün olan en geniş aralıklarda kullanılabilen ve hata oram en az olan korelasyonların seçimine dikkat edilmiş ve kaynaklarda yer alan ve kabul gören diğer korelasyonlar, tez kapsamında kullanıcıya sunulmuştur. Programda, mühendislik uygulamalarında en çok karşılaşılan akışkanlar ve bunlara ait termodinamik özelliklerin bulunduğu tablolar yeri tabanlarım oluşturmada kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Isı ve kütle transferi, Doğal taşınım, Zorlanmış taşınım, Isı taşınım katsayısı, Kütle taşınım katsayısı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a computer program was developed, to make the calculations of heat and mass transfer convenient, for engineering applications. The program calculates Reynolds number, Nusselt number and convective heat and mass transfer coefficient, in heat and mass transfer problems. The codes of program were written in visual programming, Delphi. Delphi uses Pascal in programming. The program uses Windows components and libraries without requiring a supplementary software. By the way, program can be easily used on computers which has support of Windows 3.1 or over. Data base is considered to include all geometries. Also the correlation's used in the program are considered to have least error rate and widest interval, available and the other correlations were given in the thesis. The fluids that are the most frequently used in the engineering applications and available in the thermodynamic tables and their properties were stored in the data base of the code. KEYWORDS: Heat and mass transfer, Natural convection, Forced convection, Heat transfer coefficient, Mass transfer coefficent.