Afet anında ve sonrasında karşılaşılan problemlerle başa çıkmada din eğitiminin rolü (6 Şubat 2023 depremi örneği)
The role of religous education in coping with problems encountered during and after disasters (The case of February 6, 2023 earthquake)
  1. Tez No: 952206
  2. Yazar: ENES ÖZTURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER AŞIK EV, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YASİN ŞENYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın konusu afet anı ve sonrasında karşılaşılan problemlerin çözümünde bireyin sahip olduğu din eğitimi donanımının nasıl/ne kadar faydalı olduğudur. Araştırmanın amacı ise afetlerle başa çıkmada bireyin sahip olduğu din eğitimi donanımının rolünün tespitidir. Bu kapsamda afetlerde din eğitiminin faydası ölçeği geliştirilmiştir. Odak grup görüşmesi yöntemi kullanılarak, araştırmanın tüm safhaları planlanmıştır. 6 Şubat 2023 depremlerinin yaşamış bireylerden depremden bir yıl sonra 19 Mart-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılandırılmış anket yöntemi ile yüz yüze ve online olarak 319 cevap toplanmıştır. Yapılan bazı değerlendirmelerden sonra 182'si kadın 121'i erkek olmak üzere toplam 303 cevap Jamovi isimli program ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların afet anı ve sonrasında karşılaşılan problemlerle başa çıkma da sahip oldukları din eğitimi donanımlarından faydalanma düzeylerinin ilkokul ve ortaokul seviyesindeki katılımcıların daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sahip oldukları din eğitimi donanımları ile afetle başa çıkma davranışları arasında doğrusal bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is how/to what extent an individual's religious education background is useful in solving problems encountered during and after a disaster. The aim of the study is to determine the role of an individual's religious education background in coping with disasters. In this context, a scale measuring the usefulness of religious education in disasters has been developed. Using the focus group interview method, all stages of the study have been planned. Between March 19 and May 10, 2024, one year after the February 6, 2023 earthquakes, 319 responses were collected from individuals who had experienced the earthquakes using a structured questionnaire method, both face-to-face and online. After some evaluations, a total of 303 responses, 182 from women and 121 from men, were analyzed using the Jamovi program. The results of the study revealed that the level of utilization of religious education skills in coping with problems encountered during and after the disaster was higher among participants at the elementary and middle school levels. There is a linear relationship between the religious education skills possessed by participants and their behaviors in coping with disasters.