Afet ve acil durumlarda arama kurtarma çalışmaları ve iş güvenliği
Search and rescue operations and occupational safety in disaster and emergency situations
- Tez No: 897553
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ER AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Afet ve acil durumlar, toplumların ve organizasyonların karşılaşabileceği beklenmeyen olaylar arasında yer alır. Afet yönetiminin hedefi; afet öncesi, afet anı ve afet sonrası kayıpların en az seviyede olması için gerekli önlem ve tedbirleri almaktır. 1999 Marmara Depremi'nin ardından etki alanı en büyük deprem ise 6 Şubat 2023 saat 04.17 ve 6 Şubat 2023 saat 13.24'te gerçekleşen, Kahramanmaraş Depremleridir. Bu depremler Türkiye tarihinin en yıkıcı depremleri olarak literatürde yerini almıştır. Afet yönetimi, arama kurtarma çalışmaları, bu çalışmalar esnasında iş güvenliği konusunda ülke olarak büyük bir sınav verilmiş olup, afet yönetimi konusunda yeterli ve yetersiz yönler tespit edilmiştir. Arama kurtarma çalışmaları esnasında afetzedeye hızlı ulaşmak kadar önemli olan bir diğer konu ise hem afetzedenin hem de arama kurtarma ekip üyelerinin güvenliğini sağlamaktır. Bu noktada, iş güvenliği ilkelerinin afet anında ve afet sonrasında göz önünde bulundurulması, afet sonrası arama kurtarma çalışmaları aşamasında ve sonrasında oluşabilecek kazaların önlenmesi için gereklidir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin mevcut afet yönetim sistemini ve deprem sonrası iş güvenliği uygulamalarını değerlendirmek, karşılaşılan sorunları belirlemek ve bu alanda iyileştirme önerileri sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Disasters and emergencies are among the unexpected events that societies and organizations may encounter. The goal of disaster management is to take the necessary precautions and measures to minimize losses before, during, and after a disaster. The most significant earthquakes after the 1999 Marmara Earthquake were the Kahramanmaraş Earthquakes, which occurred on February 6, 2023, at 04:17 and 13:24. Disaster management and search and rescue operations during these events have posed a significant challenge for the country in terms of occupational safety, revealing both sufficient and insufficient aspects of disaster management. Ensuring the safety of both the disaster victims and the rescue team members is as important as reaching the victims quickly. At this point, considering occupational safety principles during and after a disaster is essential to prevent potential accidents during and after search and rescue operations. The aim of this study is to assess Türkiye's current disaster management system and post-earthquake occupational safety practices, identify the problems encountered, and offer suggestions for improvement in this field.