Hibrit çalışma modelinde kişi-örgüt uyumu, örgütsel özdeşleşme, duygusal bağlılık, örgütsel adanmışlık ve işgören performansı ilişkisi
The relationship between person-organization fit, organizational identification, emotional commitment, organizational engagement, and employee performance in hybrid work model
- Tez No: 952210
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA İNCİ BOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmanın amacı, hibrit çalışma modelinde kişi-örgüt uyumu, örgütsel özdeşleşme, duygusal bağlılık, örgütsel adanmışlık ve işgören performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmada, özel sektör ve kamu sektöründen toplam 400 katılımcıdan elde edilen çevrimiçi anket sonuçları analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; kişi-örgüt uyumu ve örgütsel özdeşleşme arasında (β=0,598; p0,05) ve duygusal bağlılığın işgören performansı (β₁=-0,263, p>0,05) üzerindeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığından modelden çıkarılmıştır. Yürütülen analizlerden elde edilen bulgular ile elde edilen nihai modelin istatistiksel açıdan güçlü bir yapıya sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between person-organization fit, organizational identification, affective commitment, organizational engagement, and employee performance within the context of hybrid work models. The data were collected through an online survey from 400 participants working in both public and private sectors. According to the findings, significant and positive relationships were identified between person-organization fit and organizational identification (β=0.598; p0.05) and affective commitment on employee performance (β₁= -0.263, p>0.05) were not found to be statistically significant and were therefore excluded from the model. It is seen that the final model obtained with the findings obtained from the conducted analyses has a statistically strong structure.