Elektrikli araç kullanıcılarının sürdürülebilir tüketim davranışına ilişkin farkındalıkları: Nitel bir araştırma
Awareness of electric vehicle users regarding sustainable consumption behavior: A qualitative research
- Tez No: 952216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEFTUNE ÖZBAKIR UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, elektrikli araç kullanıcılarının satın alma kararlarında sürdürülebilirlik ile ilgili öğelerin rolünü derinlemesine incelemek ve bu bağlamda sürdürülebilir tüketime dair farkındalıklarını analiz ederek, ilgili markanın sürdürülebilirlik odaklı stratejik yönelimlerine katkı sağlamaktır. Araştırma, yalnızca kullanıcıların sürdürülebilirlik kavramını nasıl algıladığını anlamayı hedeflemekle kalmayıp, bu algının satın alma davranışları üzerinde nasıl belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Böylece, markanın pazarlama stratejilerinin, kullanıcı algısına nasıl şekil verdiği ve bu algının pazarlama dinamiklerinde nasıl bir etki sağladığı anlaşılacaktır. Nitel bir çalışma olan bu araştırma, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemiyle yapılmıştır (Merriam, 2013) ve TOGG marka elektrikli araç kullanıcıları arasından belirlenen 20 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiş ve açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Veriler, içerik analizi yöntemiyle incelenmiş olup, analiz süreci bilgisayar destekli nitel veri analiz programı olan MAXQDA aracılığıyla yürütülmüştür. Araştırma sonucunda, sürdürülebilirlik farkındalığı ile TOGG marka elektrikli araç satın alma davranışı arasında bir bağ olduğu gözlemlenmiştir, fakat bu davranış içerisinde yerli ve milli olma faktörünün çevresel kaygılardan daha baskın bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Yerli markanın tercih edilmesi, kullanıcıların satın alma kararlarında en belirleyici neden olarak öne çıkarken; çevreci kimlik, ekonomik erişilebilirlik ve teknolojik özellikler gibi nedenler bu tercihi etkileyen tamamlayıcı etkenler olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine in depth the influence of sustainability-related factors on the purchasing decisions of electric vehicle users and, within this context, to analyze their awareness of sustainable consumption in order to contribute to the brand's sustainability-oriented strategic directions. The research not only seeks to understand how users perceive the concept of sustainability but also aims to reveal how this perception plays a decisive role in their purchasing behavior. In doing so, the study also aims to understand how the brand's marketing strategies shape user perceptions and how these perceptions, in turn, influence marketing dynamics. This qualitative study was conducted using the criterion sampling method, one of the purposive sampling techniques (Merriam, 2013), and involved 20 participants selected from among users of the TOGG electric vehicle brand. A semi-structured interview form was used as the data collection tool. The interviews were conducted face-to-face, and open-ended questions were posed to the participants. The data were analyzed through content analysis, and the analysis process was carried out using the computer-assisted qualitative data analysis software MAXQDA. The results of the study indicate that there is a connection between sustainability awareness and the purchasing behavior of TOGG-branded electric vehicles. However, it was observed that the factor of being a domestic and national brand had a more dominant influence on purchasing behavior compared to environmental concerns. The preference for a local brand emerged as the most prominent reason in users' purchasing decisions, while factors such as environmental identity, economic accessibility, and technological features were considered as complementary elements influencing this preference.