MEB AKUB ekibinin doğal afet okuryazarlık düzeylerinin belirlenmesi: Bolu örneği
Determination of natural disaster literacy levels of MEB AKUB team: Bolu case
  1. Tez No: 952220
  2. Yazar: EMRE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı da Bolu ilinde görev yapan MEB AKUB ekibinin doğal afetlere karşı farkındalıklarının ve okuryazarlıklarının ne düzeyde olduğunun tespit edilmesidir. Çalışma bolu ilinde farklı kademelerde görev yapan il Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 60 kişilik MEB AKUB ekibiyle yürütülmüştür. Nicel araştırma yöntemiyle yapılan çalışma kapsamında öğretmenlere üç bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Katılımcıların davranış ve bilişsel düzeylerini ölçmenin yanı sıra bilgi düzeylerini de ölçmek için test sorularından oluşan ölçek kullanılmıştır. Veriler SPSS programında betimsel istatistik, bağımsız örneklem t testi, ANOVA gibi farklı yöntemlerle analize tabi tutulmuştur. Katılımcıların, doğal afetler karşısında davranış ve duyuşsal eğilimlerin çok yüksek çıktığı tespit edilmiştir. Buna karşı doğal afet bilgi düzeylerinin ise orta sevide olduğu tespit edilmiştir. Davranış ve duyuşsal eğilimlerin yüksek çıkmasının nedeni katılımcıların sürekli afet etkinliklerine katılması, tatbikatlar yapması ve aktif olarak arama kurtarma faaliyetlinde bulunmasıyla ilgili olduğu tespit edilmiştir. Bilgi düzeylerinin orta seviyede olması ise konunun tamamen teorik ve hatırlamaya yönelik olmasından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Çalışmamız, literatürde yeni yeni karşımıza çıkan doğal afet okuryazarlığıyla ilgili boşluğu doldurmak, alana katkı sağlamak, özellikle örgün eğitimde görev yapan öğretmenlerin eksiklerinin giderilmesi, hazırlanacak müfredat ve eğitim programlarının geliştirilmesi adına birtakım önerilerde bulunması açısından önemlidir. Ayrıca konuya ilişkin çalışma yapmak isteyen araştırmacılara yol göstermesi açısından bir fikir oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of awareness and literacy of teachers working in Bolu Province against natural disasters. The study was carried out with the MEB AKUB team of 60 people working at different levels in the province of Bolu, affiliated with the Provincial Directorate of National Education. Within the scope of the study conducted with the quantitative research method, a three-part survey was applied to teachers. In addition to measuring the behavioral and cognitive levels of the participants, a scale consisting of test questions was used to measure their knowledge levels. The data were analyzed using different methods such as descriptive statistics, independent sample t test, and ANOVA in the SPSS program. It was determined that the participants' behavioral and emotional tendencies towards natural disasters were very high. On the other hand, it was determined that natural disaster knowledge levels were at medium level. It has been determined that the reason for the high behavioral and affective tendencies is related to the participants' constant participation in disaster activities, doing drills and actively engaging in search and rescue activities. It has been determined that the level of knowledge is at a medium level because the subject is completely theoretical and oriented towards remembering. Our study is important in terms of filling the gap regarding natural disaster literacy that we have just encountered in the literature, contributing to the field, making some suggestions to eliminate the deficiencies of teachers working in formal education, and to develop curricula and training programs to be prepared. It will also create an idea to guide researchers who want to study the subject.