Prof. Dr. Ahmet Önkal'ın hayatı, eserleri ve İslam tarihçiliği
Prof. Dr. Ahmet Önkal's life, works and Islamic historiography
- Tez No: 952221
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİD KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ahmet Önkal şahsiyeti, hayatı ve çalışmalarıyla İslam Tarihi dalında ülkemizde akla gelen sayılı isimlerden birisidir. Ahmet Önkal'ı ele aldığımız bu çalışmada Önkal'ın hayatı, eserleri ve İslam tarihçiliği incelenmiştir. Yapmış olduğumuz çalışma ile yakın dönemde İslâm Tarihi alanına imzasını atmış isimlerden birtanesi olan Ahmet Önkal'ın geçmişten gelen geleneksel İslâm Tarihçiliği anlayışıyla moderniteyi sentezleyerek oluşturmuş olduğu tarihçiliğini aktarmaya çalıştık. Yaklaşık kırk senelik akademik hayatına birçok kitap, makale ve ansiklopedi maddesi sığdıran Önkal, alanda birçok ismin yetişmesinde de önemli pay sahibidir. Çalışmalarında klasik İslâm Tarihi kaynaklarına sıkça yer veren Önkal, modern çalışmalardan da faydalanmayı ihmal etmemiştir. Yapmış olduğu çalışmalarıyla İslâm Tarihi alanında önemli bir yer sahibidir.
Özet (Çeviri)
Ahmet Önkal is one of the few names that come to mind in our country in the field of Islamic History with his personality, life and works. In this study, in which we have dealt with Ahmet Önkal and carried out meticulously, we have examined Önkal's life, works and Islamic historiography with devotion. The aim of this study is to reveal what kind of an Islamic historian Önkal was by examining what kind of life he lived, the works he did in his life and what methods he used in these studies. For this, we first identified all the works written and contributed by Ahmet Önkal and all the data related to Ahmet Önkal. Then, by making use of all the data we obtained, we prepared our study based on Prof. Dr. Ahmet Önkal, who has an important place among the Islamic Historians of the Republican Period in Turkey. With this study we have prepared, we aim to make an important contribution to the field of Islamic History. Having dedicated nearly four decades to his academic career, Önkal has produced numerous books, articles, and encyclopedia entries, and has played a significant role in the academic formation of many scholars in the field. In his studies, Önkal frequently employed classical Islamic historiographical sources, while also making use of contemporary scholarly research. Through his academic contributions, he has established a distinguished position in the field of Islamic history.