Ahmet Samim Bilgen'in şan ve piyano için yazılmış kitaplarının müzikal analizi ve uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of Ahmet Samim Bilgen's books for voice and piano in line with musical analysis and expert opinions
- Tez No: 952244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVDA GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırma, Cumhuriyet Dönemi Türk bestecilerinden Ahmet Samim Bilgen'in“Türk Halk Şarkıları”,“İki Lied”,“Anılar”,“Marşlar”başlıklı şan ve piyano kitaplarında yer alan on altı eseri, müzikal özellikleri ile ses eğitimine yönelik işlevlerini bütüncül bir yaklaşımla ortaya koymaktadır. Araştırma, nitel yönteme dayalı olarak betimsel araştırma modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Eserlerin ton/makam yapıları, ses aralıkları, ölçüleri/zamanları, gürlük terimleri, ölçü sayıları ve işlediği konular tablolaştırılarak analiz edilmiştir. Veri toplama sürecinde, uzman görüşlerini almak amacıyla akademisyenlerin katkılarıyla oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış; bu form, çevrim içi olarak uzmanlara ulaştırılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Eğitim Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde ses eğitimi derslerini yürütmüş akademisyenler oluşturmaktadır. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Analiz bulguları, Bilgen'in, uluslararası çoksesli armoni anlayışını Türk Halk Müziği motifleriyle dengeli bir biçimde sentezlediğini göstermektedir. Aksak tartımlar, modal renkler ve tematik çeşitlilik, eserlerin pedagojik değerini artıran unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Uzman görüşleri, lied ve halk şarkısı düzenlemelerinin başlangıç ve orta düzey öğrencilerde entonasyon, artikülasyon ve legato becerilerini desteklediğini; marş formundaki eserlerin ise gelişmiş nefes kontrolü ve dinamik nüans çalışmaları açısından önemli katkılar sunduğu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study presents a holistic analysis of sixteen works included in the vocal and piano collections titled“Turkish Folk Songs,”“Two Lieder,”“Memories,”and“Marches”by Ahmet Samim Bilgen, one of the composers of the Republican Era in Turkey, examining both their musical features and pedagogical functions in vocal training. The research was conducted using a qualitative method within the framework of a descriptive research model. The pieces were analyzed and tabulated in terms of their tonal/modal structures, vocal ranges, time signatures, dynamic markings, number of measures, and thematic content. During the data collection process, a semi-structured interview form—developed with contributions from academic experts—was distributed online to gather expert opinions. The study group consisted of academics who had taught vocal training courses in Faculties of Education and Fine Arts. The collected data were analyzed using the content analysis method. The findings reveal that Bilgen, successfully synthesizes an international understanding of polyphonic harmony with Turkish folk music motifs in a balanced manner. Irregular meters, modal colors, and thematic diversity stand out as elements that enhance the pedagogical value of the works. Expert opinions indicate that the arrangements of lieder and folk songs support intonation, articulation, and legato skills in beginner and intermediate-level students; while the march-style compositions offer significant contributions to advanced breath control and dynamic nuance development.