Makro perspektiften stratejik uyum: Büyükşehir Belediyelerinin 2020-2024 stratejik planları ile On Birinci Kalkınma Planının karşılaştırılması
Strategic alignment from a macro perspective: A comparison of the 2020-2024 strategic plans of Metropolitan Municipalities and the Eleventh Development Plan
- Tez No: 952245
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, On Birinci Kalkınma Planı ile Büyükşehir Belediyelerinin 2020-2024 Stratejik Planları arasındaki uyumu incelemektir. Karşılaştırma gençlik ve spor alanındaki göstergeler üzerinden yapılmıştır. Çalışmada kullanılan yöntem nitel olup, desen olarak durum çalışması tercih edilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi, veri analizi olarak ise tümdengelimsel içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada kaynak olarak On Birinci Kalkınma Planı, devam eden yıllara ait Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programları ve Büyükşehir Belediyeleri'nin 2020-2024 Stratejik Planları ele alınmıştır. Bu belgelere, ilgili kurumların resmî web siteleri üzerinden erişim sağlanmıştır. Öncelikle, On Birinci Kalkınma Planında yer alan ve takip eden yıllara ait Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programları ile yerel yönetimlerin iş birliğinde olduğu tedbirlerle ilgili temalar oluşturulmuştur. Ardından, Büyükşehir Belediyelerinin 2020-2024 stratejik planları çerçevesinde gençlik ve sporla ilgili projeler, faaliyetler ve performans göstergeleri, ilgili politika alanına uygun temalarla kodlanmıştır. Belirlenen temalar doğrultusunda, Büyükşehir Belediyelerinin projeleri, faaliyetleri ve performansları ile temaların gerçekleşme sayıları, yani çeşitlilikleri, nicel verilere dönüştürülmüştür. Stratejik planı en uyumlu Büyükşehir Belediyesinin belirlenmesi için elde edilen verilerle eksponansiyel (üstel) fonksiyon kullanılarak bir indeks değeri hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, On Birinci Kalkınma Planı ile en uyumlu Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 2020-2024 Stratejik Planı, en az uyumlu olanı ise Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin 2020-2024 Stratejik Planı olarak tespit edilmiştir. Ayrıca, gençlik alanında en fazla gerçekleştirilen tema“619.3. Gençlerin Gelişiminin ve Becerilerinin Desteklenmesi”olurken, en az gerçekleştirilen tema“621.2. Sanal Platform Risklerine Dair Bilgilendirme Yapılması”olarak belirlenmiştir. Hiç gerçekleşmeyen temalar arasında ise“620.2. Türkiye Ulusal Gençlik Konseyinin Aktifleştirilmesi”,“620.5. İlgili STK'ların Kurumsal Kapasitelerinin Geliştirilmesi”,“621.1. Sağlık, Sosyal Medya ve Hukuk Okuryazarlığı Farkındalığının Artırılması”,“623.10. Gençlerin Kariyer Planlamasının Desteklenmesi”ve“623.7. İlgili Kurumların Mesleki Yönlendirme Yapması”bulunmaktadır. Spor alanında ise en fazla gerçekleştirilen tema“646.1. Halkın Spora İlgisinin Artırılması”iken, en az gerçekleştirilen tema“648.2. Kamuya Ait Spor Tesislerinin Ortak Kullanımının Sağlanması”olmuştur. Sonuç olarak, On Birinci Kalkınma Planı ve takip eden yıllara ait Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programlarının kılavuz belge niteliği göz önünde bulundurulduğunda, tüm temalarla uyumlu olmaları beklenirken, bu durumun sağlanamadığı gözlemlenmiştir. Gelecek stratejik planların hazırlanmasında, Kalkınma Planları ve Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programlarının daha titiz bir şekilde incelenmesi ve Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyeleri'nin ilgili çalışanlarının koordineli bir şekilde çalışarak stratejik planları oluşturması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the alignment between the Eleventh Development Plan and the 2020-2024 Strategic Plans of Metropolitan Municipalities. Comparison was made on indicators in the field of youth and sports. The method used in the study is qualitative and case study was preferred as the design. Document analysis was used as a data collection method and deductive content analysis was used as data analysis. The Eleventh Development Plan, the Annual Programs of the Presidency of the Republic of Turkey for the following years and the 2020-2024 Strategic Plans of Metropolitan Municipalities were taken as sources. These documents were accessed through the official websites of the relevant institutions. Firstly, the themes related to the measures in the Eleventh Development Plan and the Annual Programs of the Presidency of the Republic of Turkey for the following years and the measures with which local governments are in cooperation were established. Then, projects, activities and performance indicators related to youth and sports within the framework of the 2020-2024 strategic plans of Metropolitan Municipalities were coded with themes appropriate to the relevant policy area. In line with the identified themes, the projects, activities and performances of the Metropolitan Municipalities and the number of realizations of the themes, i.e. their diversity, were transformed into quantitative data. To determine the most compatible Metropolitan Municipality, an index value was calculated using the exponential function with the data obtained. In line with the findings, the most compatible Metropolitan Municipality with the Eleventh Development Plan is Kocaeli Metropolitan Municipality's 2020-2024 Strategic Plan, while the least compatible is Aydın Metropolitan Municipality's 2020-2024 Strategic Plan. In addition, the most realized theme in the field of youth is '619.3. Supporting the Development and Skills of Young People', while the least realised theme is '621.2. Informing on Virtual Platform Risks'. The themes that were not realised at all were '620.2. Activating the National Youth Council of Turkey', '620.5. Improving the Institutional Capacity of Relevant NGOs', '621.1. Increasing Awareness on Health, Social Media and Legal Literacy', '623.10. Supporting Career Planning of Young People' and '623.7. Providing Vocational Guidance by Relevant Institutions'. In the field of sports, the most realized theme was '646.1. Increasing Public Interest in Sports', while the least realised theme was '648.2. Ensuring Common Use of Public Sports Facilities'. In conclusion, given the guiding document nature of the Eleventh Development Plan and the Annual Programs of the Presidency of the Republic of Turkey for the following years, it was expected that they would be compatible with all themes, but this was not the case. In the preparation of future strategic plans, it is recommended that the Development Plans and the Annual Programs of the Presidency be examined more rigorously and that the relevant employees of the Presidency of Strategy and Budget and the Metropolitan Municipalities work in coordination to develop strategic plans.