Sesli düşünme stratejisinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve özetleme becerilerine etkisi
The effect of thinking aloud strategy on reading comprehension and summarizing skills of primary school 4th grade students
  1. Tez No: 952250
  2. Yazar: SELİNAY ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERKAM SULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, sesli düşünme stratejisinin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin okuduğunu anlama ve özetleme becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemlerinden yararlanılan çalışmada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Ordu ilinde bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 49 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubuna, sesli düşünme stratejisini temel alan on haftalık bir öğretim süreci uygulanırken; kontrol grubunda öğretim, MEB müfredatına uygun şekilde sürdürülmüştür. Veri toplama aracı olarak okuduğunu anlama becerisini ölçmek üzere çoktan seçmeli ve açık uçlu sorulardan oluşan iki farklı test kullanılmış; özetleme becerisi ise bilgi verici metinlere yönelik geliştirilmiş bir değerlendirme formu ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler parametrik istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, sesli düşünme stratejisi uygulanan deney grubundaki öğrencilerin okuduğunu anlama ve özetleme becerilerinde anlamlı düzeyde gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Kontrol grubunda ise bu becerilerde kayda değer bir gelişme görülmemiştir. Elde edilen sonuçlar, sesli düşünme stratejisinin öğrencilerin metinle kurdukları anlam ilişkisini geliştirmeye ve bilgiyi yapılandırma becerilerine katkı sağlamaya yönelik olumlu etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, sesli düşünme stratejisinin ilkokul düzeyinde okuduğunu anlama öğretiminde potansiyel olarak faydalı bir yaklaşım olabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the think-aloud strategy on the reading comprehension and summarization skills of 4th-grade primary school students. A quasi-experimental design with pretest-posttest control groups was employed, using quantitative research methods. The study group consisted of 49 students enrolled in a public primary school in Ordu. While the experimental group received a ten-week instructional intervention based on the think-aloud strategy, the control group followed the standard curriculum as outlined by the Ministry of National Education. To measure reading comprehension, two different tests comprising multiple-choice and open-ended questions were used; summarization skills were evaluated using an assessment form developed for informative texts. The collected data were analyzed using parametric statistical methods. The findings indicated that students in the experimental group showed a notable improvement in reading comprehension and summarization skills, while no significant improvement was observed in the control group. The results suggest that the think-aloud strategy may have contributed positively to enhancing students' ability to engage with text meaningfully and structure information. These findings point to the potential usefulness of the think-aloud strategy as an instructional approach for reading comprehension at the primary school level.