İngiliz Elçi Sir Thomas Smythe'nin Rusya seyahati ve Boris Godunov dönemi Rusyası (1604-1605)
The Russian journey of English ambassador Sir Thomas smythe and Russia during the reign of Boris Godunov (1604–1605)
- Tez No: 952249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Rusya, tarih boyunca doğu ile batı arasındaki stratejik konumu nedeniyle her iki coğrafyadaki ülkelerle ilişkiler geliştirmeye çalışmıştır. Bilhassa batının nazarında kimi zaman“öteki”olarak görülen Rusya, kimi zaman da“sevilen bir müttefik”olmayı başarmıştır. XVI. yüzyılda Çarlık Rusyası, IV. İvan döneminde nüfuzunu artırırken, özellikle“öteki”sayıldığı Baltık ve Avrupa ülkeleriyle defalarca savaşmıştır. Batı ile olan ilişkileri zamanla zayıflayan ve siyasal gücünü artırmak isteyen Çar İvan, aynı dönemde maddi sıkıntılar yaşayan, Hindistan ve Çin'e giden yeni ticaret yolları arayan İngiltere ile ticari ve siyasi anlaşmalar yapmıştır. Bu anlaşmalar, İngilizlerin Moskova'da kurduğu Muscovy Company adlı şirket aracılığıyla yürütülmüştür. Şirketin Rusya'daki yetkilileri, Çar ile İngiliz Kralı ya da Kraliçesi arasındaki görüşmelerde önemli roller üstlenmiş ve İngiltere'nin elçilik faaliyetlerini yürütmüştür. IV. İvan'ın ardından tahta çıkan Fedor İvanoviç döneminde,“Pravitel”unvanıyla ülkenin fiilî yöneticisi konumuna gelen Boris Godunov, şirketin faaliyetlerini yakından izlemiş ve İngiliz tüccarlarla olan ilişkilerini sıkı tutmaya özen göstermiştir. Fedor'un ölümünün ardından tahta geçen Boris'in temel hedeflerinden biri de İngiltere ile ilişkileri sürdürerek bu bağlantıdan siyasi ve ekonomik fayda sağlamaktır. Thomas Smythe, İngiliz soylu ve tüccar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aldığı eğitim ve gerçekleştirdiği faaliyetlerle henüz I. Elizabeth döneminde sarayın dikkatini çekmiş, Kral I. James döneminde ise“Sir”unvanına layık görülmüştür. Başarılı bir tüccar olan Smythe, Kral tarafından Muscovy Company'nin yöneticiliğine atanmıştır. 1604 yılında, Rusya'nın Karışıklık Dönemi'ne girdiği bir süreçte, İngiltere ile Çarlık Rusyası arasındaki elçilik görevini üstlenmiştir. Bu görev kapsamında Boris Godunov ve Fedor Godunov ile görüşmeler gerçekleştirmiş, Godunov Hanedanı'nın sona erişine ve Yalancı Dimitri'nin tahta geçişine tanıklık etmiştir. Rusya'da bulunduğu süre zarfında ülkenin iç karışıklığını ve siyasal durumunu gözlemleyen Smythe'nin bu seyahati, İngiltere'ye döndüğü yıl olan 1605'te yayımlanmıştır. Anonim bir yazar tarafından kaleme alınan bu seyahatname, Çarlık Rusyası'nın spekülasyona en açık dönemlerinden biri olan Karışıklık Dönemi'ne ışık tutması; aynı zamanda bu dönemde İngiltere-Rusya ilişkileri ile Çar Boris Godunov'a bakış açısını yansıtması açısından önemli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, Russia has sought to develop relations with countries in both the East and the West due to its strategic location between the two regions. Particularly in the eyes of the West, Russia has at times been seen as“the other,”while at other times it has managed to become a“beloved ally.”In the 16th century, Tsarist Russia increased its influence during the reign of Ivan IV and repeatedly went to war especially with the Baltic and European countries, where it was regarded as“the other.”Tsar Ivan IV, whose relations with the West weakened over time and who wanted to increase his political power, made commercial and political agreements with England, which was experiencing financial difficulties in the same period and seeking new trade routes to India and China. These agreements were carried out through the Muscovy Company established by the British in Moscow. The company's officials in Russia played important roles in the negotiations between the Tsar and the British King or Queen and carried out British embassy activities. During the reign of Fedor Ivanovich, who succeeded Ivan IV, Boris Godunov, who became the de facto ruler of the country with the title of“Pravitel”, closely monitored the activities of the company and took care to maintain close relations with British merchants. One of the main goals of Boris, who ascended to the throne after Fedor's death, was to maintain relations with Britain and to gain political and economic benefits from this connection. Thomas Smythe was born into an English noble and merchant family. With the education he received and the activities he carried out, he attracted the attention of the court during the reign of Elizabeth I and was awarded the title of“Sir”during the reign of King James I. A successful merchant, Smythe was appointed by the king as the manager of the Muscovy Company. In 1604, at a time when Russia was going through a period of turmoil, he was appointed as the ambassador between England and Tsarist Russia. As part of this mission, he held meetings with Boris Godunov and Fedor Godunov and witnessed the end of the Godunov Dynasty and the accession of Dimitri the Liar to the throne. During his stay in Russia, Smythe observed the internal turmoil and political situation of the country, and his travel was published in 1605, the year he returned to England. This travelogue, written by an anonymous author, is an important source in terms of shedding light on the Period of Confusion, one of the most open periods of Tsarist Russia to speculation, as well as reflecting the perspective of England-Russia relations and Tsar Boris Godunov during this period.